Z przyjemnością informujemy, że w dniu 21 marca 2025 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie I Wydział Cywilny (sygn. akt I S 454/24) stwierdził, że w postępowaniu toczącym się przed Sądem Okręgowym w Warszawie pod sygn. akt III C 3225/20 wystąpiła przewlekłość postępowania w okresie od 20 lutego 2024 r. do 19 grudnia 2024 r., wobec…
Z ogromną satysfakcją informujemy, iż w dniu dzisiejszym Sąd Okręgowy w Warszawie VIII Wydział Cywilny wydał wyrok, którym oddalił apelację banku od wyroku Sądu I Instancji, uznając tym samym, iż zawarta przez Klientów Kancelarii umowa kredytu indeksowanego kursem CHF jest nieważna. Sprawa jest o tyle ciekawa, iż kwestionowany był w niej status konsumenta. Bank powoływał…
Wydawać by się mogło, że orzecznictwo w sprawach frankowych jest już w znacznym stopniu ukształtowane. Wyjątkiem są jednak kwestie związane z zarzutem przedawnienia roszczenia Banku. W 2025 r. to zagadnienie zostanie poruszone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej aż trzech sprawach, które zostały uruchomione wskutek skierowania pytań prejudycjalnych przez Sąd Okręgowy w Warszawie. I tak: W…
W ogromną radością informujemy, iż w dniu dzisiejszym Sąd Apelacyjny w Warszawie, VIII Wydział Cywilny udzielił zabezpieczenia roszczenia Klientów Kancelarii w sprawie o ustalenie nieważności umowy kredytu powiązanej z kursem CHF. Sąd Apelacyjny uwzględnił zażalenie wniesione przez Kancelarię na postanowienie wydane przez Sąd Okręgowy oddalające wniosek o udzielenie zabezpieczenia i zawiesił dalszą spłatę rat na…
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lutego 2025 r. oddalił skargę kasacyjną Alior Banku i Biura Informacji Kredytowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który utrzymał w mocy decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Decyzja ta została wydana wskutek skargi osoby, która złożyła wniosek kredytowy, ale ostatecznie nie zawarła umowy kredytowej z bankiem,…
W dniu dzisiejszym doręczone zostało do Kancelarii postanowienie wydane w dniu 11 marca 2025 r. przez Sąd Najwyższy, którym to postanowieniem Sąd odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej wniesionej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 grudnia 2023 r. ( I ACa 1617/22). Postanowienie wydane zostało przez…
Prawo do zatrzymania polega na możliwości wstrzymania zwrotu określonego świadczenia, do czasu, gdy druga strona spełni swoje świadczenie, albo zabezpieczy możliwość jego spełnienia. To prawo wywodzimy z art. 496 i art. 497 k.c., które jednak możemy zastosować jedynie w przypadku umów wzajemnych. Stąd, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy bank może zatrzymać wpłacone przez kredytobiorcę raty…
Z ogromną radością informujemy, iż uprawomocnił się wyrok wydany w dniu 22 stycznia 2025 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie, XXV Wydział Cywilny, którym to wyrokiem Sąd ustalił nieważność umowy kredytu zawartej przez Klientów Kancelarii z PKO BP oraz zasądził zwrot dochodzonych kwot. O wyroku pisaliśmy tutaj: https://zwlegal.pl/niewazna-umowa-zawarta-z-bankiem-pko-bp-kredyt-usd/ Bank odstąpił od wniesienia apelacji. Sprawa prowadzona…
W ogromną radością informujemy, iż w dniu dzisiejszym dotarła do Kancelarii informacja o udzieleniu przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, I Wydział Cywilny zabezpieczenia roszczenia Klientów Kancelarii w sprawie o ustalenie nieważności umowy kredytu powiązanej z kursem CHF.Sąd Apelacyjny uwzględnił zażalenie wniesione przez Kancelarię na postanowienie wydane przez Sąd Okręgowy oddalające wniosek o udzielenie zabezpieczenia i…
Sankcja kredytu darmowego jest uprawnieniem dla kredytobiorcy do dokonania spłaty samego tylko kapitału kredytu, zaś dla instytucji kredytowych – rodzajem kary za zawarcie umowy niezgodnej z prawem. Skuteczność skorzystania z sankcji kredytu darmowego uzależniona jest od złożenia przez konsumenta pisemnego oświadczenia kredytodawcy o skorzystaniu z sankcji. Co jednak istotne, oświadczenie musi zostać złożone najpóźniej w…