Dnia 19 października 2023 r. Sąd Najwyższy (III CZP 12/23) ogłosił ważną dla frankowiczów uchwałę rozstrzygając, iż w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców.

Uchwała ta ma ogromne znaczenie w sytuacjach, gdy nie jest możliwe, z różnych przyczyn życiowych, skierowanie powództwa do sądu przez wszystkich kredytobiorców.

Kredyty frankowe zawierane były na szeroką skalę w latach 2006-2008, stąd też naturalnym jest, że relacje między współkredytobiorcami mogły ulec zmianie, czy też pogorszeniu na przestrzeni lat.

W sprawie na gruncie której zapadła komentowana uchwała Sądu Najwyższego kredytobiorcy zawarli w 2005 roku umowę o kredyt indeksowany kursem franka szwajcarskiego, którego celem było pokrycie kosztów budowy domu. Małżeństwo rozwiodło się jednak zanim sprawa trafiła na drogę sądową, a z pozwem wystąpił tylko jeden z małżonków.

Rozwód to oczywiście nie jedyna sytuacja utrudniająca możliwość wystąpienia na drogę sądową wszystkich kredytobiorców. Inne takie przypadki to np. śmierć jednego z kredytobiorców i skomplikowana sytuacja związana ze spadkobraniem, czy też zaciągnięcie kredytu wspólnie przez dwoje znajomych osób z których udział jednej z nich ograniczał się w zasadzie do „użyczenia zdolności kredytowej” celem zawarcia umowy, których kontakt następnie zupełnie się urwał.

W sytuacjach jak przykładowo wskazane powyżej wymóg konieczny w postaci udziału w procesie wszystkich kredytobiorców oznaczałby, iż osoby takie mogłyby utracić możliwość dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

Uchwała Sądu Najwyższego niewątpliwie ułatwi dochodzenie roszczeń osobom, które z różnych życiowych przyczyn nie mogę liczyć na wsparcie pozostałych kredytobiorców w walce o unieważnienie umowy. Osoby takie mogą bowiem samodzielnie skierować sprawę na drogę sądową i dochodzić należnych im roszczeń.

Autor: Patrycja Piętek – Młodszy Prawnik