Prezes UOKiK opublikował w dniu 13 lutego 2016 roku kolejnych sześć istotnych poglądów w sprawie przeciwko AXA Życie Towarzystwa Ubezpieczeń S.A., dotyczących sporów między konsumentami a powyższym towarzystwem ubezpieczeniowym o treść postanowień Ogólnych Warunków Ubezpieczenia umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, na podstawie których pobierane jest od konsumentów świadczenie wykupu.
Przed warszawskimi sądami w postępowaniach dotyczących powyższych umów ubezpieczenia i związanego z tym problemu niedozwolonych postanowień umownych, określających wartość wykupu, zostały złożone stanowiska Prezesa UOKiK, zawierające jego istotny pogląd w sprawie. W każdym z tych stanowisk, czytamy, iż: „(…) zakwestionowane przez Powoda postanowienia OWU spełniają przesłanki uznania za klauzule abuzywne w rozumieniu art. 385¹ k.c. W związku z tym, w przypadku uwzględnienia powództwa, niezależnie od tego, że Pozwana zastosowała korzystniejsze i wynikające z Decyzji zobowiązującej wskaźniki wartości wykupu, zobowiązana będzie do wypłaty zatrzymanych kwot”. Powyższy zapis jasno wskazuje na fakt, że w ocenie Prezesa UOKiK, nawet jeśli po rozwiązaniu umowy ubezpieczenia wypłacono konsumentowi świadczenie wykupu w wyższej wysokości niż wynikało to z zapisów OWU (zgodnie ze zobowiązującą decyzją Prezesa UOKiK nr RWR 18/2015 z dnia 2 listopada 2015 roku, która obligowała towarzystwo do przedstawiania konsumentom aneksów z ograniczeniem kwot pobieranych w wyniku zastosowania wskaźnika wykupu, a których podpisanie było dobrowolne) to nie niweluje to zakwalifikowania spornych postanowień jako klauzul niedozwolonych, które nie wiążą konsumentów. W dalszej części Prezes UOKiK potwierdza ten stan pisząc, że: „(…) wydanie przez Prezesa Urzędu decyzji zobowiązującej, na podstawie której zastosowane zostały nowe wskaźniki wartości wykupu, nie oznacza wyłączenia przez konsumenta możliwości dochodzenia dalszych roszczeń czy też wyłączenia abuzywnego charakteru postanowień OWU określających możliwość ustalenia wartości wykupu w oparciu o wskaźnik wartości wykupu”.
Należy jednak pamiętać, iż ocena prawna przedstawiona przez Prezesa Urzędu w niniejszych stanowiskach nie może stanowić odniesienia dla innych spraw, nawet tych które mogą wydawać się podobne, bowiem w każdym przypadku Prezes UOKiK ocenia stan prawny w oparciu o konkretny stan faktyczny, orzecznictwo oraz wniosek skierowany przez powoda. Nawet w sytuacji, gdy umowa zawiera postanowienie, które jest uznane za niedozwolone, to w sposób automatyczny nie może to prowadzić do uznania, że jest ono niedozwolone i nie wiąże. Każdorazowo to Sąd musi ocenić, czy spełnione zostały przesłanki uznania postanowień umowy za abuzywne (tak Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 4 października 2016 r. w sprawie o sygn. akt I ACa 645/16).
Powyżej omawiane poglądy, jak też i inne wydane przez Prezesa UOKiK, dostępne są na stronie internetowej UOKiK pod adresem:
https://www.uokik.gov.pl/istotny_poglad_w_sprawie.php