W obecnej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej coraz więcej osób prowadzących niepubliczne placówki oświatowe zastanawia się nad ich likwidacją.
W świetle obowiązujących regulacji prawnych likwidacja niepublicznej placówki oświatowej jest oczywiście możliwa.
Zgodnie z art. 172 ust. 4 ustawy prawo oświatowe osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ, który dokonał wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, oraz
gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka.
Mając na uwadze, iż zgodnie z art. 94 ustawy prawo oświatowe rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy – z dniem 31 sierpnia następnego roku, termin likwidacji placówki winien zostać ustalony na dzień 31 sierpnia danego roku, a co za tym idzie związane z tym powiadomienia powinny być dokonane do końca lutego danego roku.
Jak widać, likwidacja niepublicznej szkoły lub placówki jest więc czasochłonna i nie da się jej przeprowadzić z miesiąca na miesiąc. Co więcej, wymaga gruntowej, wcześniejszej analizy prawnej, w tym zwłaszcza zawartych umów w zakresie możliwości ich wcześniejszego rozwiązania (dotyczy to w szczególności umowy najmu lokalu w przypadku gdy działalność prowadzona jest w lokalu osoby trzeciej, czy też umów z kontrahentami). W przypadku podmiotów które otrzymały dofinansowanie ze środków publicznych na utworzenie, czy też rozwój prowadzonej placówki podjęcie takiej decyzji dodatkowo wymaga analizy konsekwencji zakończenia bytu prawnego prowadzonej jednostki w świetle zawartej umowy o dofinansowanie. Zbyt pochopne podjęcie decyzji o likwidacji może niestety doprowadzić do sytuacji, iż mimo zakończenia działalności, zawiązanie z nią zobowiązania będą się ciągnąć za osobą prowadzącą jeszcze przed długi czas.
Warto w tym miejscu wskazać, iż formalna likwidacja nie jest w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem. Zamiast likwidować warto rozważyć zbycie prowadzonej szkoły lub placówki zwłaszcza, że są na rynku podmioty zainteresowane rozwojem i poszerzaniem liczby prowadzonych jednostek. Rozwiązanie takie finalnie może okazać się korzystniejsze i ekonomiczne bardziej uzasadnione.
Autor: Aneta Zaleska – radca prawny
Jeżeli masz pytania/wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
Specjalizujemy się z prawie oświatowym i doradzamy we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem niepublicznych szkół, przedszkoli i żłobków. Przeprowadzamy również transakcje dotyczące takich placówek, tak od strony kupujących, jak i sprzedających.