Od 2022 r. frankowicze, którzy zawarli z bankiem ugodę zwolnieni są z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty, która została umorzona tą ugodą. Zwolnienie to nie jest jednak automatyczne i nieograniczone. Aby móc z niego skorzystać, trzeba spełnić kilka wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że nie w przypadku każdej ugody z bankiem można skorzystać ze zwolnienia.

Zgodnie z treścią rozporządzenia, zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz nominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, w związku z powstaniem przychodu z tytułu zastosowania ujemnego oprocentowania, a także od kwot umorzonych osobie fizycznej z tytułu kredytu mieszkaniowego w przypadku, gdy:

  • kredyt został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej, a w przypadku więcej niż jednego kredytu mieszkaniowego – gdy kredyty mieszkaniowe zostały zaciągnięte na realizację wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej, oraz
  • osoba fizyczna będąca stroną umowy kredytu mieszkaniowego nie korzystała już z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na realizację innej inwestycji mieszkaniowej.

Oznacza to, że – aby skorzystać z zaniechania poboru podatku dochodowego przy realizacji ugody dotyczącej kredytu powiązanego z kursem waluty obcej CHF – ustalić najpierw należy, czy kredyt zaciągnięty został na cele mieszkaniowe. Co więcej, kredyt ten przeznaczony musi być na realizację wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że możliwym jest skorzystanie z zaniechania poboru podatku w przypadku, gdy kredytobiorca zaciągnął dwa kredyty. Jednak oba z nich muszą dotyczyć tej samej nieruchomości. Przykładowo – kredyt na zakup mieszkania oraz na jego remont. Z tego rodzaju ulgi można skorzystać tylko jeden raz. Jeśli więc kredytobiorca zaciągnął, przykładowo, dwa kredyty na zakup dwóch różnych mieszkań, to będzie on mógł skorzystać z ulgi tylko co do jednego z nich.

Przywołane powyżej rozporządzenie ściśle reguluje również, co może zostać uznane za jedną inwestycję mieszkaniową. Pod tym pojęciem rozumiana jest inwestycja mająca na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jednego gospodarstwa domowego, bądź też więcej niż jednego gospodarstwa domowego, w przypadku gdy osoby fizyczne mające zajmować wspólnie jeden budynek mieszkalny, nie mniej niż jedna osoba fizyczna z każdego takiego gospodarstwa, są osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej.

Zgodnie z treścią rozporządzenia zaniechanie w poborze podatku dochodowego obowiązywać ma dla dochodów uzyskanych w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. Wskazać jednak należy, że na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia wydłużającego wskazany powyżej okres aż do dnia 31 grudnia 2026 r. Oznacza to, że prawdopodobnie kredytobiorcy frankowi w dalszym ciągu zachęcani będą w ten sposób do zawierania ugód z bankami, co oczywiście zyskuje znaczenie w kontekście pojawiających się informacji o przygotowywaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektów ugód frankowych wraz z elektronicznym systemem ich zatwierdzania.

Autor: Paulina Pożarycka – Juchimiuk – aplikantka radcowska