Zgodnie z obowiązującymi przepisami w niektórych przypadkach nie ma już potrzeby pozyskiwania zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka. Zmiana ta jest o tyle istotna, że dotychczas konieczne było uzyskanie zgody sądu na taką czynność w każdej sytuacji.

W dniu 15 listopada 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Według nowego przepisu art. 101 § 4 k.r.o. jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu.

Zgoda sądu nadal będzie jednak wymagana w niektórych przypadkach, w szczególności, gdy rodzice nie porozumieli się co do odrzucenia spadku w imieniu dziecka, czy też spadku nie odrzucają inni zstępni rodziców tego dziecka (np. pełnoletnie rodzeństwo dziecka).

Nowelizacja stanowi ponadto, iż do spadków otwartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 101 § 4 k.r.o. jeżeli termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie upłynął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Na przykład, jeśli spadek został otwarty na wiele lat przed wejściem ustawy w życie, a termin na złożenie oświadczenia jeszcze nie upłynął (w praktyce możliwe są takie przypadki związanie np. z uchyleniem się przez rodzica od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku), to zgoda sądu rodzinnego i opiekuńczego nie będzie wymagana.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Autor: Aleksandra Ziętara – Młodszy Prawnik