-
BANK BPH – POSTANOWIENIE O UDZIELENIU ZABEZPIECZENIA
Z radością informujemy, że kolejny Klient Kancelarii uzyskał zabezpieczenie w postaci wstrzymania obowiązku dokonywania spłaty rat kredytu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie. Zabezpieczenie udzielone zostało postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie, XXVIII Wydziału Cywilnego, z dnia 6 listopada 2024 r. Postanowienie zapadło w sprawie toczącej się pod sygn. akt: XXVIII C 8339/24
-
BANK PEKAO – PRAWOMOCNIE NIEWAŻNA UMOWA
Z przyjemnością informujemy, że dziś (tj. 19 listopada 2024 r.) Sąd Apelacyjny w Warszawie, I Wydział Cywilny, wyrokiem oddalił apelację Banku Polskiej Kasy Opieki od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, II Wydziału Cywilnego z dnia 17 listopada 2022 r. (sygn. akt: II C 1594/20). Oznacza to, że umowa kredytu denominowanego zawarta przez Klientów Kancelarii z…
-
Zwolnienie z zapłaty podatku przy ugodzie frankowej
Od 2022 r. frankowicze, którzy zawarli z bankiem ugodę zwolnieni są z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty, która została umorzona tą ugodą. Zwolnienie to nie jest jednak automatyczne i nieograniczone. Aby móc z niego skorzystać, trzeba spełnić kilka wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie…
-
NIEWAŻNA UMOWA ZAWARTA Z MBANKIEM
Z przyjemnością informujemy, że dziś (tj. w dniu 15 listopada 2024 r.) Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, wyrokiem ustalił nieważność umowy kredytu zawartej przez Klientów Kancelarii z mBank S.A. (poprzednio: BRE Bank S.A.). Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Sprawa prowadzona była pod sygn. akt: XXVIII C 20305/22
-
Przyśpieszenie rozpoznawania spraw frankowych – tzw. ustawa frankowa
Temat tzw. ustawy frankowej systematycznie powraca, wywołując gorące dyskusje i dzieląc społeczeństwo na zwolenników i przeciwników wprowadzania szczególnych rozwiązań związanych z postępowaniami w sprawach związanych z umowami powiązanymi z kursem waluty obcej. Przeciwnicy przede wszystkim wskazują, że tego typu ustawa jest spóźniona o co najmniej kilka lat. Jednak – przyjmując nawet, że szczyt „popularności” pozwów…
-
Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną
Zdarzają się sytuacje, w których niemożliwym jest umowne ustanowienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. W takim wypadku każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej na drodze sądowej. W treści kodeksu rodzinnego i opiekuńczego próżno szukać szczegółowych opisów przesłanek umożliwiających wystąpienie z takim żądaniem. Ustawodawca wskazał bowiem jedynie na „ważne powody”, co stanowi dość szerokie pole…