W przypadku umów oferowanych przez dawny EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie (Polbank), obecnie Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu, wskazać należy na następczą niemożliwość świadczenia w rozumieniu art. 475 § 1 kc, prowadzącą do konieczności uznania umowy za nieważną.
W ostatnim czasie sądy orzekające w sprawach frankowiczów coraz częściej orzekają nieważność umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF, co dotyczy zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych. W dużej mierze wynika to z faktu, iż sądy sięgają znacznie głębiej analizując umowy, nie ograniczając się jedynie do kwestii braku szczegółowego określenia w umowie zasad indeksacji…
W ostatnim czasie TSUE wydał kolejne orzeczenie ważne w sporach kredytobiorców frankowych z bankami. Chodzi o wyrok zapadły w dniu 9 lipca 2020 r. w sprawie C-452/18 Ibercaja Banco. W wydanym orzeczeniu TSUE odniósł się do kwestii zawieranych przez konsumentów w toku trwania umowy aneksów zmieniających pierwotne zapisy umowy np. w zakresie zmiany charakteru kredytu…
Skala spraw wytaczanych przez frankowiczów przeciwko bankom lawinowo rośnie. W dużej mierze jest to pokłosie rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak (C-260/18), jak również tego, iż w ostatnim czasie, po wieloletniej batalii sądowej, zakończyło się wygraną kredytobiorców wiele spraw prowadzonych przeciwko bankom. Wszystko to spowodowało, iż dotychczas niezdecydowani i bardziej zachowawczy kredytobiorcy również zdecydowali…
W dniu 26 maja Sąd Okręgowy w Warszawie w osobie SSO Piotra Bednarczyka uwzględnił złożony przez Kancelarię wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia majątkowego o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego kursem CHF zawartej z dawnym Getin Bank S.A. w Katowicach – DOM Oddział w Łodzi i zawiesił spłatę należnych na rzecz banku rat kapitałowo odsetkowych na…
Coraz częściej banki, w obawie przez unieważnianiem zawartych z konsumentami umów, chcąc zniechęcić tych ostatnich od dochodzenia na drodze sądowej przysługujących im roszczeń grożą, iż na wypadek uznania przez sąd umowy za nieważną, dochodzić będą na drodze sądowej tzw. wynagrodzenia za korzystanie z uzyskanego bez podstawy prawnej kapitału. Oczywiście nikt nie zabroni bankom występowania przeciwko…
Nieważność znosi wszelkie skutki zawarcia przez strony umowy i prowadzi do takiego stanu, jakby pomiędzy stronami umowa nigdy nie została zawarta. Oznacza to konieczność zwrotu przez strony wzajemnie spełnionych świadczeń tj. kredytobiorca winien zwrócić na rzecz banku nominalną kwotę przyznanego i wypłaconego mu kredytu, zaś bank winien zwrócić na rzecz kredytobiorcy wszelkie uiszczone przez niego…
„Odfrankowienie” oznacza, iż umowa nadal trwa zaś nadal pomiędzy stronami, z tą jednak różnicą, iż zostaje pozbawiona, ze skutkiem od daty jej zawarcia, powiązania z kursem waluty obcej. Skutkuje to koniecznością zwrotu przez bank kwoty nadpłaconej na skutek zawartego w umowie i stosowanego przez bank mechanizmu indeksacji oraz, co najistotniejsze, zmianą kształtu umowy na przyszłość…
Roszczenia o charakterze majątkowym ulegają przedawnieniu. W przypadku dochodzenia roszczeń z umów kredytowych powiązanych z kursem CHF dotyczy to roszczenia o zwrot określonych kwot pieniężnych będących skutkiem uznania umowy za nieważną bądź też uznania zawartego w umowie mechanizmu indeksacji za niezgody z prawem, a przez to bezskuteczny. Roszczenia o charakterze majątkowym przedawniają się z upływem…
Preferowaną przez ustawodawcę drogą oddłużenia jest zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Rozwiązanie to przewiduje, że dłużnik, przy pomocy profesjonalnego podmiotu – nadzorcy sądowego, dojdzie do porozumienia z wierzycielami przy odpowiednim zastosowaniu przepisów ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa przewiduje ponadto, że sąd może skierować do tego postępowania także dłużnika, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, a…