Czym jest prawo zatrzymania? Wielu kredytobiorców frankowych, którzy zdecydowali się na dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej otrzymują od pełnomocników pozwanych banków oświadczenia o skorzystaniu z prawa zatrzymania kwoty stanowiącej wartość wypłaconego kredytu. W momencie otrzymania takiego oświadczenia w głowach kredytobiorców pojawia się wiele pytań, m.in. czym jest takie oświadczenie, co oznacza fakt jego otrzymania…
W dniu 16 lutego 2023 r. ukazała się wyczekiwana przez osoby zainteresowane tematyką kredytów indeksowanych/denominowanych kursem waluty obcej opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie prowadzonej pod sygn. akt: C-520/21. Przypomnieć należy, że sprawa ta toczy się na skutek pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie o to, czy w zgodzie z dyrektywą…
Chociaż oczekiwany przez frankowiczów wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-520/21 jeszcze nie zapadł (aktualnie w tej sprawie oczekujemy na opublikowanie opinii Rzecznika Generalnego, co ma nastąpić 16 lutego 2023 r.), 12 stycznia br. TSUE ogłosił inny wyrok, dający nadzieję na pomyślne z perspektywy konsumentów zakończenie sprawy żądania przez banki od kredytobiorców wynagrodzenia za…
W związku z licznymi wątpliwościami, które budzi stosowanie wskaźnika WIBOR, trwają prace nad nowym wskaźnikiem, który potencjalnie mógłby go w najbliższej przyszłości zastąpić. Czy jednak będzie to wskaźnik korzystny dla kredytobiorców? Dotychczas najpopularniejszy wskaźnik pozwalający na określenie stawki referencyjnej, a co za tym idzie, wysokości zmiennego oprocentowania kredytów złotych – WIBOR – od pewnego czasu…
Niespełna dwa miesiące temu głośno o kredytach złotowych zrobiło się za sprawą postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie o sygn. akt: I Co 556/22 o udzieleniu zabezpieczenia powództwa kredytobiorcom tzw. „złotówkowym”, którzy zawarli umowę kredytu z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR. Sąd udzielił kredytobiorcom zabezpieczenia, ustalając na czas trwania postępowania oprocentowanie kredytu na poziomie…
Aktualnie kredytobiorcy frankowi coraz częściej skarżą się na przewlekłość prowadzonych przez sądy postępowań. Faktycznie, niejednokrotnie czas oczekiwania na rozprawę liczony już bywa nie w miesiącach, a w latach. Czy jednak istnieje satysfakcjonujące dla wszystkich rozwiązanie tej sytuacji? Przypomnieć należy, że aktualnie kredytobiorcy chcący dochodzić swoich roszczeń związanych z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego kursem waluty obcej…
Otwarcie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 29 września 2022 r. postawiło wielu kredytobiorców frankowych – klientów tegoż banku w dramatycznie gorszej sytuacji niżli pozostałych kredytobiorców dochodzących swoich roszczeń przed sądami powszechnymi, uniemożliwiając im odzyskanie w przyszłości kwot świadczonych na rzecz banku w wykonaniu umowy niezgodnej z prawem i zawierającej…
Wielu kredytobiorców chcących dochodzić swoich roszczeń związanych z zawarciem umowy waloryzowanej kursem waluty obcej, zawierającej tzw. klauzule abuzywne, waha się nad podjęciem zdecydowanych kroków w kierunku uznania nieważności ich umów z obawy, że fakt prowadzenia przez nich działalności gospodarczej może zostać uznany za okoliczność wyłączającą ich ochronę jako konsumentów. Nie wszyscy kredytobiorcy są świadomi, że…
W ostatnich miesiącach dało się zauważyć coraz więcej wpływających pozwów banków przeciwko kredytobiorcom frankowym, w których banki domagają się tzw. „zwrotu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” po stwierdzeniu przez Sąd nieważności umowy kredytu. 12 października 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się tą, niezwykle ważną dla frankowiczów, a zarazem budzącą kontrowersje, kwestią. Z wnioskiem…
8 września 2022 r. zapadł kolejny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zdecydowanie niesie nadzieję dla frankowiczów Trybunał wypowiedział się w przedmiocie rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczeń związanych z zawartymi umowami kredytów. Przypomnieć należy, że roszczenia te przedawniają się w terminie 10 lat, co w sytuacji, gdy umowa przewiduje znacznie dłuższy, zazwyczaj kilkunastoletni, okres spłaty…