Ukazało się oczekiwanie przez wszystkich uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 kwietnia 2022 r. (III CZP 40/22), o której informowaliśmy już na stronie Kancelarii, wskazując na otwarcie ową uchwałą możliwości dochodzenia nieważności umów tzw. kredytów frankowych również przez przedsiębiorców. Niniejszą uchwałą Sąd Najwyższy potwierdził powielany przez orzecznictwo sądów powszechnych pogląd o sprzeczności z prawem…
O ile kwestia dotycząca dochodzenia przez konsumentów nieważności umów tzw. kredytów frankowych przez ostatnie lata stała się jasna, sądy bowiem – co do zasady – przyznają rację kredytobiorcom podnoszącym niemożność związania stron umowy niedozwolonymi jej postanowieniami, o ile nie zostały one uzgodnione z konsumentem indywidualnie oraz nie dotyczą głównych świadczeń stron, o tyle nieważność tych…
W sporach dotyczących stwierdzenia nieważności umów kredytowych indeksowanych lub denominowanych kursem waluty obcej CHF pełnomocnicy banków zmuszeni są do wykazywania się coraz większą kreatywnością celem zapewnienia sobie możliwości późniejszego dochodzenia własnych roszczeń. Jednym ze sposobów, ostatnio coraz częściej wykorzystywanym, jest skierowanie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, dzięki któremu możliwe będzie późniejsze dochodzenie…
Ukazało się uzasadnienie wyroku o jakim już pisaliśmy jakiś czas temu, wyroku wydanego w dniu 30 listopada 2021 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny, którym to wyrokiem Sąd ustalił (zgodnie z żądaniem pozwu w sentencji wyroku) nieważność umowy kredytu dawnego Polbanku. Stąd też możemy przybliżyć bardziej szczegółowo motywy, jakie legły u podstaw…
Z ogromną satysfakcją informujemy, iż w dniu 11 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu XVIII Wydział Cywilny w osobie SSO Magdaleny Ławrynowicz unieważnił (w sentencji wyroku) umowę zawartą przez Klientów Kancelarii z Bankiem BPH (dawny GE Money Bank) oraz zasądził zwrot dochodzonych przez kredytobiorców kwot.
Z ogromną satysfakcją informujemy, iż w dniu 30 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny w osobie SSO Edyty Sornat-Unisk unieważnił zawartą przez Klientów Kancelarii umowę uznając ją za bezwzględnie nieważną. Wyrok zapadł w niecały rok po złożeniu pozwu. Sprawa prowadzona była pod sygnaturą XXVIII C 2712/21.
Na gorąco po wysłuchaniu dzisiejszej transmisji Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 6/21: Sąd wypowiedział się jedynie w zakresie części zagadnień przedstawionych przez Rzecznika Finansowego, Sąd podtrzymał stanowisko wyrażone uprzednio w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie III CZP 11/20 tj. potwierdził, iż w przypadku rozliczenia stron nieważnej umowy kredytowej…
Dzisiejszy wyrok TSUE wydany w sprawie C- 19/20 jest przeze wszystkim korzystny dla kredytobiorców dawnego GE Money Banku (obecnie Banku BPH) dając sądom oceniającym umowy tego banku „zielone światło” dla usunięcia z umowy całej niedozwolonej klauzuli, a nie jedynie jej części odnoszącej się do marży banku. Przypomnijmy, iż chodzi o następujące zapisy § 17 umów…
W dniu dzisiejszym TSUE wydał długo oczekiwany wyrok w sprawie pytań prejudycjalnych zadanych przez SO w Gdańsku !!! Niestety TSUE w najistotniejszych kwestiach tj. rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczenia banku o zwrot kapitału oraz roszczenia banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie zajął stanowiska, odsyłając w tej mierze do ustawodawstwa krajowego. A szkoda. Trzeba…
W dniu jutrzejszym TSUE wypowie się m.in. w szczególnie istotnej dla wszystkich kredytobiorców frankowych kwestii, a mianowicie w kwestii przedawnienia roszczenia banku o zwrot udostępnionego kredytobiorcy kapitału, a dokładniej w kwestii początkowego momentu od jakiego należy przyjąć, iż ów termin przedawnienia rozpoczął swój bieg. Przypomnijmy, iż przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się sprawa XV…