• Euro Bank S.A. – niedozwolone postanowienia w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytowych indeksowanych kursem waluty obcej – CHF znajdują się postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Euro Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zmiany wysokości oprocentowania oraz zasad ustalania kursów kupna i…

  • Zadośćuczynienie oraz odszkodowanie za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego

    Mimo, iż od wejścia w życie ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego minęło już wiele lat, nadal duża część osób uprawnionych nie wystąpiła z żądaniem zasądzenia od Skarbu Państwa określonych, przysługujących im roszczeń majątkowych. Zgodnie z przepisami…

  • Poprawa bezpieczeństwa nabywców obligacji korporacyjnych – postulaty UOKIK

    Jak wynika z informacji udostępnionych na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rząd pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących obligacji korporacyjnych. W ramach trwającego procesu legislacyjnego Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał Ministerstwu Finansów swoje propozycje i uwagi, które sprowadzają się do zapewnienia większego bezpieczeństwa dla osób nabywających obligacje korporacyjne. Proponuje się wprowadzenie większego nadzoru…

  • Bank Millennium S.A. – niedozwolone postanowienia w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredowych indeksowanych kursem waluty obcej – CHF znajdują się postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Bank Millennium S.A. z siedzibą w Warszawie za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad ustalania kursów kupna i sprzedaży walut obcych: „Kredyt…

  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2018 r. (III CZP 29/17) – polisolokaty z aneksem

    Wiele się pisze na temat uchwały Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2018 r. (III CZP 29/17) oraz jej skutków dla dochodzenia przez konsumentów roszczeń z umów kredytu w walucie obcej CHF. Nie sposób zaprzeczyć, iż uchwała ta ma ogromne znaczenia dla sporów wytaczanych przez frankowiczów. Uchwała wydana przez Sąd Najwyższy ma jednak znaczenie również dla…

  • Bonus (dodatkowa alokacja) w umowach ubezpieczenia z ufk

    Pozwane towarzystwa ubezpieczeniowe broną się w sporach z udziałem konsumentów, dochodzących zwrotu kwot pobranych w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umów ubezpieczenia z ufk zarzutem tzw. nadużycia przez konsumenta prawa podmiotowego w zakresie, w jakim żądanie wysunięte przez powoda dotyczy również kwoty tzw. bonusu przyznanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe w związku z zawarciem umowy. Na szczęście sądy…

  • Administrator hipoteki – jaką rolę pełni?

    Zgodnie z ustawą z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach emitent może ustanowić zabezpieczenie wierzytelności wynikającej z obligacji. Jednym zaś ze sposobów zabezpieczenia, stosowanym w praktyce obrotu, jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Ustanowienie zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki na nieruchomości wiąże się jednak z koniecznością spełnienia określonych wymogów formalnych, jak również podjęcia określonych działań.…

  • Raiffeisen Bank Polska S.A. – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredowych indeksowanych kursem waluty obcej – CHF znajdują się postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie (aktualnie: Raiffeisen Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie) za sprzeczne z…

  • Postanowienia dotyczące zasad ustalania kursów walut obcych wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone

    Postanowienia dotyczące indeksacji kwoty kredytu do waluty obcej – CHF były już przedmiotem kilku rozstrzygnięć wydanych przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na podstawie wydanych przez ten Sąd rozstrzygnięć to rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone wpisane zostały następujące klauzule: 1. Klauzula nr 3178 – wpisana wobec Banku Millennium S.A., na podstawie wyroku SOKIK…

  • O co walczymy w przypadku kredytów indeksowanych do CHF i czego się spodziewać w sądzie

    W sprawach dotyczących kredytów indeksowanych kursem waluty obcej – CHF, w imieniu Klientów Kancelarii, na drodze sądowej dochodzimy najczęściej roszczeń majątkowych tj. żądamy zwrotu określonej kwoty pieniężnej, stanowiącej sumę kwot nadpłaconych przez konsumenta na skutek stosowanego przez bank mechanizmu indeksacji kwoty kredytu do CHF. Nasze argumenty budujemy w oparciu o zarzuty dotyczące nieważności umowy z…