• Prezes UOKiK wszczął postępowania przeciwko bankom BPH, PKO BP i Pekao

    Prezes UOKiK wszczął postępowania przeciwko bankom BPH, PKO BP i Pekao. Wątpliwości Prezesa UOKiK budzą niejasne zasady ustalania kursów walut, w związku z czym UOKiK rozważa możliwość uznania za niedozwolone klauzul zawartych we wzorcach umów, aneksach do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych.  To kolejne postępowania dotyczące spreadów czyli różnicy między ceną…

  • Bonifikata przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

    Problematyka prawna związana z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności uregulowana została w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Do tej pory kwestia przekształcenia nie była szczególnie popularna wśród wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W ostatnich miesiącach temat ten na nowo zyskał jednak na popularności z…

  • SOKIK oddalił odwołanie Open Finance S.A. od decyzji Prezesa UOKIK

    Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Open Finance S.A. od decyzji Prezesa UOKIK z października 2014 r. dotyczącej naruszenia przez Open Finance S.A. zbiorowych interesów konsumentów przy sprzedaży polisolokat (XVII AmA 20/15). Decyzją nr RKT 29/2014 z października 2014 r. Prezes UOKiK uznał, że spółka Open Finance naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, poprzez sposób w…

  • Zawezwanie do próby ugodowej a przerwanie biegu terminu przedawienia roszczenia

    Instytucja zawezwania do próby ugodowej, uregulowana w art. 184 i n. kodeksu postępowania cywilnego, jest często wykorzystywana w praktyce obrotu gospodarczego, jako sposób na przerwanie biegu terminu przedawnienia roszczeń. Nierzadkie są bowiem sytuacje, gdy wierzyciel dochodzący zapłaty na wykonaną usługę lub dostarczony towar z różnych względów nie chce (np. z uwagi na obawę przegranej) lub…

  • Gdy emitent obligacji nie realizuje przyjętych na siebie zobowiązań – nie czekaj, lecz jak najszybciej podejmij działania celem dochodzenia swoich roszczeń

    Obligacje korporacyjne są w obecnych czasach popularnym sposobem na oszczędzanie. Ich atrakcyjność wynika głównie z faktu, iż w porównaniu do innych instrumentów finansowych, w szczególności w porównaniu do lokat bankowych, są dużo korzystniej oprocentowane. W przypadku obligacji korporacyjnych oferowane obligatariuszom oprocentowanie z reguły wynosi około 10%. Przeciętnemu konsumentowi słowo „obligacja” kojarzy się z czym bezpiecznym…

  • Ubezpieczenie niskiego wkładu w mBank S.A.

    Jeszcze nie do wszystkich konsumentów posiadających umowy kredytu w CHF w mBank S.A. (dawniej: BRE Bank S.A.) dotarła informacja, iż stosowana przez bank klauzula umowna dotycząca ubezpieczenia niskiego wkładu własnego uznana została za postanowienie niezgodne z prawem i jako taka wpisana została do rejestru niedozwolonych klauzul umownych prowadzonego przez Prezesa UOKIK pod numerem 6068. Treść…

  • Dochodzenie roszczeń z obligacji w postępowaniu nakazowym

    Postępowanie nakazowe jest szczególnym trybem postępowania, wyjątkowo atrakcyjnym z uwagi na koszty, jakie należy ponieść w związku ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Wniesienie sprawy do sądu wiąże się bowiem z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej od pozwu, która to opłata co do zasady wynos 5% dochodzonego roszczenia. Zasada ta nie dotyczy jednak postępowania nakazowego.…

  • AEGON zawarł z Prezesem UOKIK ugodę dotyczacą polisolokat

    W dniu 07 lipca 2017 r. Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. (dalej: Aegon, Towarzystwo) zawarła z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ugodę w sprawie umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Ugoda ta zawarta została w związku z decyzją Prezesa UOKIK z dnia 15 października 2014r. (decyzja NR RBG-30/2014), nakładającą na towarzystwo…

  • Od 22 lipca nowe zasady udzielania kredytów hipotecznych

    W dniu 22 lipca wchodzi w życie nowa ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Celem ustawy jest przede wszystkim skuteczniejsza ochrona kredytobiorców, którzy zawierają umowy np. o kredyt mieszkaniowy. Ustawa zawiera w sobie szereg regulacji, które do tej pory były normowane w różnych aktach prawnych, dzięki czemu nie będzie…

  • Rzecznik Finansowy kieruje kolejny wniosek do Sądu Najwyższego

    W dniu 21 kwietnia 2017 roku, Rzecznik Finansowy – Aleksandra Wiktorow, złożyła do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, na podstawie art. 60 § 2 ustawy z dnia 23 listopada 2002 roku o Sądzie Najwyższym (Dz. U. Z 2016 r., poz. 1254 z późn. zm.), wniosek o podjęcie przez Sąd Najwyższy uchwały, mającej na celu rozstrzygnięcie istniejących…