• Likwidacja prowadzonej placówki oświatowej

    W obecnej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej coraz więcej osób prowadzących niepubliczne placówki oświatowe zastanawia się nad ich likwidacją. W świetle obowiązujących regulacji prawnych likwidacja niepublicznej placówki oświatowej jest oczywiście możliwa. Zgodnie z art. 172 ust. 4 ustawy prawo oświatowe osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba…

  • Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

    W przypadku spółek kapitałowych ustawodawca nie przewidział ułatwień w rozwiązywaniu spółek takich, jakie przewidziane zostały dla spółek osobowych. Aby więc zakończyć byt prawny spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczne jest przeprowadzenie likwidacji. Kiedy rozpoczyna się proces likwidacji spółki z o.o.? Otwarcie likwidacji spółki z o.o. następuje z dniem: – uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez…

  • Działalność gospodarcza w kredytowanej nieruchomości a status konsumenta

    Kredytobiorcy frankowi niejednokrotnie muszą zmagać się z próbami podważenia przez pełnomocników banków konsumenckiego charakteru zawartych umów kredytów powiązanych z kursem waluty CHF. W toku postępowania pełnomocnicy procesowi banków niejednokrotnie do akt sprawy przedkładają wydruki z CEiDG kredytobiorców, próbując wykazać, że – skoro działalność gospodarcza zarejestrowana została pod adresem kredytowanej nieruchomości – to kredyt nie był…

  • Upadłość Getin Noble Bank – co dalej?

    Podjęta w dniu 20 lipca 2023 r. przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy decyzja w przedmiocie ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank zmienia w sposób istotny sytuację frankowiczów posiadających kredyty w tym banku i wymaga od tej daty zupełnie innego, niż dotychczas podejścia w kwestii dochodzenia roszczeń od banku. Jakie…

  • Rozwiązanie spółki osobowej

    Zasadą jest, że rozwiązanie spółki prawa handlowego przebiega w postępowaniu likwidacyjnym. Art. 58 § 1 kodeksu spółek handlowych wymienia przyczyny powodujące rozwiązanie spółki osobowej. Przyczynami tymi są: przyczyny przewidziane w umowie spółki, jednomyślna uchwała wszystkich wspólników, ogłoszenie upadłości spółki, śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości, wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika, czy wreszcie…

  • TSUE po raz kolejny po stronie frankowiczów

    15 czerwca 2023 r. jest dniem wyjątkowo szczęśliwym dla frankowiczów. Tego dnia zapadły bowiem dwa oczekiwane przez tę grupę wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Są to wyroki dające nadzieję w zasadzie wszystkim kredytobiorcom walczącym na drodze sądowej o unieważnienie umów kredytu. Oba z nich dotyczą bowiem sytuacji, z którymi może zetknąć się każdy kredytobiorca w…

  • Zawieszanie postępowań przeciwko Getin Noble Bank

    Niestety, kredytobiorcy Getin Noble Banku w toku postępowań o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej muszą liczyć się z większą ilością przeszkód i niedogodności niż kredytobiorcy innych banków. Przykładowo może być to odmowa udzielenia im zabezpieczenia roszczenia przez sądy, ale i uchylanie wcześniejszych postanowień zabezpieczających. Do katalogu tych przeszkód w ostatnim czasie dołączyła również możliwość zawieszenia postępowania…

  • Zabezpieczenia w sprawach pko Getin Noble Bank

    Kwestia braku możliwości udzielania przez Sądy zabezpieczeń kredytobiorcom, którzy zaciągnęli w Getin Noble Banku kredyt powiązany z kursem waluty obcej CHF, aktualnie pozostaje jedną z najbardziej emocjonujących kwestii z zakresu tematyki kredytów frankowych. Dzieje się tak, gdyż Sądy coraz częściej w ogóle udzielają kredytobiorcom zabezpieczenia ich roszczeń w postaci braku obowiązku spłaty rat kredytu w…

  • Ograniczenia co do możliwości kierowania pozwów CHF do wydziału frankowego SO w W-wie coraz bliżej

    O tym, że rząd planuje działania mające na celu ograniczenie możliwości kierowania spraw o roszczenia z umów frankowych do XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie (popularnie zwanego wydziałem frankowym) wiadomo było już od jakiego czasu. Działania te nabrały jednak na sile i realnie ograniczenie to zacznie zapewne obowiązywać jeszcze z końcem marca lub na…

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 lutego 2023 r. (II Nsnc 10/23)

    W ostatnim czasie kredytobiorcy frankowi żyli w oczekiwaniu na wydanie przez Rzecznika Generalnego TSUE opinii, w której to miał on wyrazić swój pogląd na temat zasadności roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu – zarówno tych wysuwanych przez banki, jak i przez kredytobiorców. Luty jednak przyniósł im dobre wieści…