W sprawach o roszczenia z umów powiązanych z kursem waluty obcej sądy często sięgają po dowód z opinii biegłego sądowego. Dowód ten jest przeprowadzany na okoliczność istnienia oraz wysokości nadpłaty będącej skutkiem zawartego w umowie i stosowanego przez bank mechanizmu indeksacji kwoty kredytu do waluty obcej CHF. Dowód ten jest dopuszczany przez sądy zarówno w…
Decydując się na skierowanie do sądu sprawy przeciwko bankowi i dochodzenie roszczeń z umowy kredytowej powiązanej z kursem waluty obcej CHF trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia określonych opłat, w szczególności opłaty sądowej od pozwu oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Ta ostatnia oczywiście wchodzi w grę w sytuacji powierzenia prowadzenia sprawy fachowemu pełnomocnikowi procesowemu.
Zgodnie ze stanem prawym obowiązującym od 24 marca 2020 r., w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej możliwe jest przeprowadzenie postępowania zmierzającego do oddłużenia takiej osoby w trzech trybach (tzw. upadłość konsumencka): na podstawie przepisów ogólnych dotyczących, co do zasady, przedsiębiorców z możliwością wykorzystania także procedury przygotowanej likwidacji; w drodze zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli,…
Aby skierować sprawę na drogę postępowania sądowego konieczne jest posiadanie kilku istotnych dokumentów związanych z umową kredytową. Konieczna jest: 1) umowa kredytowa wraz z aneksami (jeżeli były zawierane), 2) zaświadczenie dotyczące historii spłaty kredytu, 3) potwierdzenie uiszczenia składek na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (w razie dochodzenia zwrotu pobranych przez bank składek).
Ogólną zasadą jest, iż powództwo wytacza się przed sąd właściwy według miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego. W sprawach o roszczenia z umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF oznacza to, iż sprawa trafia do sądu właściwego według siedziby banku. Dodatkowo, ostatnio wprowadzone zmiany do procedury cywilnej, umożliwiają kierowanie powództw o roszczenia wynikające z czynności bankowych przed…
W dniu 24 marca 2020 roku wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest uproszczenie zasad ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a co za tym idzie umożliwienie skorzystania z dobrodziejstwa ogłoszenia upadłości przez większą liczbę podmiotów. W dniu 31 grudnia 2014…
W dniu 16 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 7/19, podjął uchwałę następującej treści: Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej (art. 491[1] i nast. ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe, jedn. tekst: Dz.U.…
W przypadku umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF, w obrocie prawnym funkcjonowały dwa rodzaje umów tj. umowy indeksowane i umowy denominowane. Różnica pomiędzy nimi sprowadza się w zasadzie do sposobu wyrażenia kwoty kredytu w treści umowy. W przypadku umów indeksowanych kursem waluty obcej kwota kredytu wyrażona jest w umowie w walucie PLN, w…
Z uwagi na licznie zadawane przez Państwa pytania dotyczące praktycznych aspektów związanych w wystąpieniem na drogę sądową z powództwem w sprawie frankowej, przygotowaliśmy tzw. BAZĘ WIEDZY, w ramach której będziemy się dzielić z Państwem odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości związane z wytoczeniem sprawy przeciwko bankowi. Czego mogę dochodzić w sądzie? W przypadku umów…
Ukazało się już uzasadnienie orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku I Wydział Cywilny (I Aca 635/19) w słynnej sprawie dotyczącej żądania banku wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w związku z unieważnieniem łączącej strony umowy kredytowej. Analiza treści przedmiotowego uzasadnienia wskazuje, iż w ocenie Sądu: termin przedawnienia roszczenia banku o zwrot udostępnionego kredytobiorcy w wykonaniu nieważnej umowy…