• Stan epidemii a sytuacja frankowiczów

    Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemiologicznego, a następnie z dniem 20 marca 2020 r. stanu epidemii w związku z pandemią wirusa COVID- 19 spowodowało wiele poważnych perturbacji w życiu każdego z nas. Oczywiście frankowicze w związku z zaciągniętymi przez siebie kredytami nie pozostają wolni od trosk. Zaistniała sytuacja spowodowała, że niezależnie od nieczęstych problemów rodzinno – zawodowych…

  • Uprzywilejowanie udziałów w spółce z o.o.

    Co do zasady wszyscy wspólnicy mają równe prawa i obowiązki w spółce. Jednakże jednym z odstępstw od tej zasady jest zawarcie w umowie spółki postanowień o tzw. uprzywilejowanych udziałach. Można wprowadzić je zarówno w umowie założycielskiej jak i późniejszą uchwałą podjęta kwalifikowaną większością głosów. Uprzywilejowanie to nie jest jednak związane z osobą wspólnika, nie jest…

  • Dotacje w okresie ograniczenia funkcjonowania placówek c.d.

    Wydane w dniu 20 marca 2020 r. przez Ministra Edukacji Narodowej rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 rozwiewa, jak się wydaje, narosłe w ostatnim czasie wątpliwości dotyczące prawa jednostek systemu oświaty do dotacji w okresie zamknięcia szkół i przedszkoli. Rozporządzenie…

  • UWAGA na propozycje banków dotyczące zawieszenia spłaty kredytu

    Zaistniała obecnie sytuacja związana z pandemią wirusa CIVID-19 i związany z tym stan zagrożenia epidemicznego, a od 20 marca 2020 r. stan epidemiczny, spowodowały ogromne zawirowania na rynku walutowym, związanie ze wzrostem kursu walut obcych, w tym w szczególności wzrostem kursu CHF. Wzrost kursu CHF odczuwają boleśnie tysiące kredytobiorców uwikłanych w kredyty walutowe (indeksowane i…

  • Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

    Z dniem 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ustawa to, o czym niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, wprowadziła pewne dość istotne obowiązki obciążające osoby zarządzające spółkami prawa handlowego, a co najważniejsze, surowe sankcje za brak zadośćuczynienia tym obowiązkom. Ustawa przewiduje utworzenie tzw. Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych…

  • Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym

    Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania podlega szczególnej ochronie. Rozwiązanie z nim stosunku pracy może nastąpić tylko w w przypadkach enumeratywnie wymienionych w przepisach ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Kwestię przyczyn uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym reguluje art. 23 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym może nastąpić na…

  • Zawieszenie zajęć dydaktyczno – wychowawczych a prawo do dotacji

    W związku z zaistniałą sytuacją związaną z ogłoszeniem pandemii wirusa CIVID-19 i decyzją Ministra Edukacji Narodowej dotyczącą zawieszenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych pojawia się pytanie o dotacje za okres zawieszenia działalności placówek. Właściciele, zwłaszcza prywatnych placówek, pytają zaniepokojeni, czy mimo zawieszenia funkcjonowania przedszkoli i szkół otrzymają z budżetu jednostek…

  • Sankcja kredytu darmowego przy kredycie konsumenckim – oręż o której warto pamiętać w walce z kredytami frankowymi

    W walce z umowami kredytowymi powiązanymi z kursem waluty obcej CHF, niezależnie od argumentów związanych ze sprzecznością umowy z prawem, zasadami współżycia społecznego, czy też występowaniem w umowie niedozwolonych postanowień umownych w obrocie konsumenckim (tzw. klauzule abuzywne), w przypadku kredytów o stosunkowo niewielkiej wartości nominalnej udzielonego kredytu tj. do 80.000 złotych, przepisy prawa dają jeszcze…

  • Brak rzetelengo poinformowania o ryzyku szansą na wygraną w sporze z bankiem

    Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach i co istotne, sądy coraz częściej sięgają znacznie głębiej niż tylko do kwestii stosowanych przez banki przeliczeń z odwołaniem do tabel kursowych banku. Coraz częściej sądy dostrzegają znacznie istotniejsze wady stosowanych przez bank konstrukcji prawnych, świadczące o sprzeczności oferowanych frankowiczom umów z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa i zasadami współżycia…

  • Brak podstaw do żądania przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przy unieważnieniu umowy

    Potencjalne dalsze roszczenia banków związanie z faktem unieważnienia umowy nie znajdują żądnego oparcia w obowiązujących przepisach prawa i pozostają w sprzeczności z prawem europejskim, w szczególności z dyrektywą 93/13. TSUE przyjmuje, że całość negatywnych skutków, związanych z unieważnieniem umowy realizuje się w postawieniu w stan natychmiastowej wymagalności pozostałej do spłacenia kwoty i nie obejmuje kwestii…