• BAZA WIEDZY O FRANKACH – Co w sytuacji uznania umowy za nieważną?

    Nieważność znosi wszelkie skutki zawarcia przez strony umowy i prowadzi do takiego stanu, jakby pomiędzy stronami umowa nigdy nie została zawarta. Oznacza to konieczność zwrotu przez strony wzajemnie spełnionych świadczeń tj. kredytobiorca winien zwrócić na rzecz banku nominalną kwotę przyznanego i wypłaconego mu kredytu, zaś bank winien zwrócić na rzecz kredytobiorcy wszelkie uiszczone przez niego…

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Co oznacza, „odfrankowienie” umowy?

    „Odfrankowienie” oznacza, iż umowa nadal trwa zaś nadal pomiędzy stronami, z tą jednak różnicą, iż zostaje pozbawiona, ze skutkiem od daty jej zawarcia, powiązania z kursem waluty obcej. Skutkuje to koniecznością zwrotu przez bank kwoty nadpłaconej na skutek zawartego w umowie i stosowanego przez bank mechanizmu indeksacji oraz, co najistotniejsze, zmianą kształtu umowy na przyszłość…

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Przedawnienie roszczeń – czy jest się czego obawiać?

    Roszczenia o charakterze majątkowym ulegają przedawnieniu. W przypadku dochodzenia roszczeń z umów kredytowych powiązanych z kursem CHF dotyczy to roszczenia o zwrot określonych kwot pieniężnych będących skutkiem uznania umowy za nieważną bądź też uznania zawartego w umowie mechanizmu indeksacji za niezgody z prawem, a przez to bezskuteczny. Roszczenia o charakterze majątkowym przedawniają się z upływem…

  • Upadłość konsumencka – oddłużenie przez zawarcie układu z wierzycielami

    Preferowaną przez ustawodawcę drogą oddłużenia jest zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Rozwiązanie to przewiduje, że dłużnik, przy pomocy profesjonalnego podmiotu – nadzorcy sądowego, dojdzie do porozumienia z wierzycielami przy odpowiednim zastosowaniu przepisów ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa przewiduje ponadto, że sąd może skierować do tego postępowania także dłużnika, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, a…

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Opinia biegłego sądowego

    W sprawach o roszczenia z umów powiązanych z kursem waluty obcej sądy często sięgają po dowód z opinii biegłego sądowego. Dowód ten jest przeprowadzany na okoliczność istnienia oraz wysokości nadpłaty będącej skutkiem zawartego w umowie i stosowanego przez bank mechanizmu indeksacji kwoty kredytu do waluty obcej CHF. Dowód ten jest dopuszczany przez sądy zarówno w…

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Opłaty związane ze skierowaniem sprawy do Sądu

    Decydując się na skierowanie do sądu sprawy przeciwko bankowi i dochodzenie roszczeń z umowy kredytowej powiązanej z kursem waluty obcej CHF trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia określonych opłat, w szczególności opłaty sądowej od pozwu oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Ta ostatnia oczywiście wchodzi w grę w sytuacji powierzenia prowadzenia sprawy fachowemu pełnomocnikowi procesowemu.

  • Możliwe tryby upadłości konsumenckiej

    Zgodnie ze stanem prawym obowiązującym od 24 marca 2020 r., w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej możliwe jest przeprowadzenie postępowania zmierzającego do oddłużenia takiej osoby w trzech trybach (tzw. upadłość konsumencka): na podstawie przepisów ogólnych dotyczących, co do zasady, przedsiębiorców z możliwością wykorzystania także procedury przygotowanej likwidacji; w drodze zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli,…

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Jakie dokumenty są niezbędne do wytoczenia powództwa?

    Aby skierować sprawę na drogę postępowania sądowego konieczne jest posiadanie kilku istotnych dokumentów związanych z umową kredytową. Konieczna jest: 1) umowa kredytowa wraz z aneksami (jeżeli były zawierane), 2) zaświadczenie dotyczące historii spłaty kredytu, 3) potwierdzenie uiszczenia składek na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (w razie dochodzenia zwrotu pobranych przez bank składek).

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Do jakiego sądu trafi mój pozew?

    Ogólną zasadą jest, iż powództwo wytacza się przed sąd właściwy według miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego. W sprawach o roszczenia z umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF oznacza to, iż sprawa trafia do sądu właściwego według siedziby banku. Dodatkowo, ostatnio wprowadzone zmiany do procedury cywilnej, umożliwiają kierowanie powództw o roszczenia wynikające z czynności bankowych przed…

  • Po 24 marca 2020 r. łatwiej o upadłość konsumencką

    W dniu 24 marca 2020 roku wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest uproszczenie zasad ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a co za tym idzie umożliwienie skorzystania z dobrodziejstwa ogłoszenia upadłości przez większą liczbę podmiotów. W dniu 31 grudnia 2014…