• Nierównomierne rozłożenie ryzyka wynikającego z zastrzeżenia indeksacji kredytu w przypadku kredytów udzielanych w walucie obcej (CHF)

    Zawarte w umowach kredytu postanowienia dotyczące indeksacji kwoty kredytu do waluty obcej – CHF są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy konsumenta nie tylko z tego powodu, iż bank poprzez ukształtowanie treści przedmiotowych postanowień zapewnił sobie możliwość swobodnego i nieograniczonego wpływu na wysokość zobowiązania ciążącego na konsumencie. Przede wszystkim o ich niezgodności z…

  • O abuzywności decyduje moment zawarcia umowy – uchwała 7 sędziów SN

    W dniu dzisiejszym Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów – III CZP 29/17- wydał ważną uchwałę, dzięki której konsumentom winno być łatwiej dochodzić roszczeń wynikających ze stosowania przez instytucję finansowe nieuczciwych postanowień umownych. Sąd Najwyższy uznał, że oceny, czy postanowienie umowne jest niedozwolone (art. 385 (1) § 1 k.c.) dokonuje się według stanu z chwili…

  • Prezes UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko Profi Credit Polska

    Prezes UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko Profi Credit Polska. Stawiane spółce zarzuty dotyczą: zbyt wysokich opłat za ubezpieczenie, które mogą naruszać dobre obyczaje, wypłaty kolejnych pożyczek bez wiedzy konsumentów i bez oceny zdolności do jej spłaty, żądania zapłaty całości składki ubezpieczeniowej oraz odsetek w maksymalnej wysokości zamiast niższych ustalonych w umowie, gdy umowa została rozwiązana przez…

  • Zabezpieczenie roszczeń poprzez wpis hipoteki na nieruchomości – ważne zmiany

    W dniu 15 maja 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Celem uchwalonej ustawy jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 października 2016 r. (sygn. akt…

  • Prezydent podpisał ustawę skracającą podstawowe terminy przedawnienia roszczeń

    Jak wynika z informacji dostępnych na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP, w dniu w dzisiejszym Prezydent RP podpisał uchwaloną przez Sejm dnia 13 kwietnia 2018 r. ustawę o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw Celem uchwalonej ustawy jest skrócenie podstawowych terminów przedawnienia. Ustawa wprowadza w związku z tym zmiany w ustawie z…

  • Uchwała 7 sędziów SN – odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

    Uchwałą wydaną w dniu 22 maja 2018 r. w składzie 7 Sędziów Sąd Najwyższy rozstrzygnął istniejące do tej pory rozbieżności w wykładni prawa występujące w orzecznictwie Sądu Najwyższego, a dotyczące kwestii charakteru czynności odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka oraz terminu, w jakim stosowane oświadczenie w tym przedmiocie winno zostać złożone. Największe wątpliwości budziła interpretacja…

  • Polisolokaty rozwiązane w 2008 r. – bliski termin przedwnienia roszczeń

    Przypominamy, iż tym wszystkim, którzy w 2008 r. rozwiązali umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (tzw. polisolokaty), iż w tym roku mija 10 letni termin przedawnienia przysługujących im roszczeń o zwrot od towarzystwa ubezpieczeniowego kwot pobranych w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umów. Zgodnie z prawem, wszelkie roszczenia o charakterze majątkowym ulegają przedawnieniu, co…

  • Obligacje GetBack – pomoc prawna ze strony Kancelarii

    Świadczymy pomoc prawną na rzecz podmiotów, które zainwestowały posiadane przez siebie środki finansowe w obligacje wyemitowane przez spółkę GetBack S.A. Spółka nie realizuje ciążących na niej obowiązków, w szczególności nie realizuje wykupów obligacji oraz nie wypłaca należnych odsetek. W dniu 2 maja 2018 r. spółka złożyła w Sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego. Kancelaria…

  • „Odfrankowanie” kredytu nawet po upływie 10 lat od daty zawarcia umowy

     Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa roszczenia o charakterze majątkowym przedawniają się, poza szczególnymi wyjątkami, z upływem lat 10 licząc od daty wymagalności roszczenia. Po upływie tego okresu okresu roszczenie co prawda nie wygasa i może być dochodzone przed sądem, ale strona zobowiązana do jego spełnienia może bronić się zarzutem przedawnienia który, w razie jego…

  • Wartość nieruchomości podlegającej podziałowi a obciążenie hipoteczne

    Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, wobec licznych rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych, a także w orzecznictwie samego Sądu Najwyższego, przedstawił wniosek o rozstrzygnięcie przez skład 7 sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zagadnienia prawnego. Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie zmierzy się z pytaniem – czy dokonując z urzędu w postępowaniu o podział majątku objętego dotychczas wspólnością majątkową…