Rzecznik Finansowy wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem o podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Dotyczą one zasad, według których klient i bank powinny rozliczyć kredyt “walutowy” w przypadku uznania umowy za nieważną tj. czy zastosowanie znaleźć powinna tzw. teoria salda, czy też teoria dwóch kondykcji. Jak wskazał Rzecznik Finansowy…
Poniżej przedstawiamy stanowisko Prezesa UOKIK w kwestii możliwości żądania przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału: „Prezes UOKIK na podstawie obowiązujących przepisów nie widzi prawnej możliwości wynikającej zarówno z prawa polskiego, jak i europejskiego, aby w związku z unieważnieniem umowy o kredyt hipoteczny (…) bankom przysługiwało jakiekolwiek roszczenie z tytułu „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału”…
Powiększony skład Sądu Najwyższego rozstrzygnie w sprawie ważnej również z punktu widzenia frankowiczów. Sąd Najwyższy w dniu 16 października 2020 r., postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym w sprawie IV CSK 107/20, przedstawił bowiem do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi SN zagadnienia prawne dotyczące zawezwania do próby ugodowej jako czynności prowadzącej do przerwania biegu przedawnienia roszczenia Chodzi o…
W dniu 16 października 2020 r. Prezes UOKIK wydał dwie kolejne decyzje (wcześniej analogiczne decyzje wydane zostały w stosunku do innych banków w tm m.in. Getin Noble Bank, Banku Millennium, Deutsche Bank Polska czy Santander Bank Polska), w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Postanowienia te…
Jak widać Prezes UOKIK nie próżnuje w ostatnim czasie. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie kolejne decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Postanowienia te określają zasady ustalania kursów walut obcych, w oparciu o które banki przeliczają raty kredytów, w rezultacie pozwalając bankom na dowolnie…
W dniu 6 sierpnia 2020 r. Prezes UOKIK wydał decyzję na mocy której uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów praktykę Raiffeisen Bank Polska polegającą na wprowadzaniu konsumentów w błąd w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji co do zmiany postanowień umów pożyczek hipotecznych i umów o kredyt hipoteczny indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej poprzez…
Postanowieniem z dnia 24 września 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny w sprawie XXV Cz 221/20, na skutek wniesionego przez Kancelarię zażalenia na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 25 maja 2020 r. w sprawie XXV C 3233/19 oddalające wniosek o udzielenie zabezpieczenia, zmienił zaskarżone postanowienie i udzielił powódce zabezpieczenia roszczenia…
W dniu 22 września 2020 r. Prezesa UOKIK wydał 3 ważne z punktu widzenia kredytobiorców kredytów powiązanych z kursem waluty obcej (CHF, EURO, USD i inne) decyzje. O dwóch z nich tj. o decyzji wydanej w związku z postępowaniem prowadzonym przeciwko Bankowi Millennium i Bankowi BGŻ PNB Paribas pisaliśmy już w poprzednich wpisach. Tym razie…
Decyzją z dnia 22 września 2020 r. (decyzja nr DOZIK-14/2020) Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał postanowienia wzorców umów stosowane przez Bank BGŻ BNP Paribas za niedozwolone postanowienia umowne w rozumieniu art. 385¹ § 1 kc i zakazał ich dalszego wykorzystywania przez spółkę.Chodzi o następujące postanowienia stosowane przez bank w aneksach do umów kredytowych…
Decyzją z dnia 22 września 2020 r. (decyzja nr DOZIK-13/2020) Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał postanowienia wzorców umów stosowane przez Bank Millennium Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie za niedozwolone postanowienia umowne w rozumieniu art. 385¹ § 1 kc i zakazał ich dalszego wykorzystywania przez spółkę. Chodzi o następujące postanowienia stosowane przez bank…