• Kiedy spadkobierca może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia

    Instytucja niegodności dziedziczenia służy wyłączeniu konkretnego spadkobiercy zarówno z dziedziczenia testamentowego jak i ustawowego, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Wyłączenie poza „zwykłym spadkobraniem” dotyczyć będzie także prawa do zachowku i zapisów zwykłych oraz windykacyjnych. Wedle art. 928 kc spadkobierca może być uznany na niegodnego, jeżeli: § 1 dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy,

  • Nieważność umowy kredytu w PLN z oprocentowaniem opartym o LIBOR – wg sędziego Gołaszewskiego

    Poniżej przedstawiamy fragment z uzasadnienia orzeczenia wydanego przez SSR (del) Kamila Gołaszewskiego w prowadzonej przez Kancelarię sprawie, dotyczący braku możliwości utrzymania umowy kredytowej w mocy po wyeliminowaniu z niej postanowień dotyczących indeksacji. W ocenie Sądu, istnienie umowy kredytu złotówkowego z oprocentowaniem opartym w wskaźnik referencyjny Libor jest sprzeczne z Rozporządzeniem BMR, co przesądza o nieważności…

  • Poszkodowany może domagać się odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskiej

    W dniu 22 lipca br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 31/19, podjął uchwałę następującej treści: Poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się na podstawie art. 444 § 1 k.c. odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim…

  • Zaprzestanie określana wskaźnika LIBOR przez Brytyjskie Stowarzyszenie Bankierów (BBA) – ważny argument za nieważnością umów

    W przypadku umów oferowanych przez dawny EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie (Polbank), obecnie Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu, wskazać należy na następczą niemożliwość świadczenia w rozumieniu art. 475 § 1 kc, prowadzącą do konieczności uznania umowy za nieważną.

  • Nieważność umów kredytowych powiązanych z CHF coraz częściej orzekana przez sądy

    W ostatnim czasie sądy orzekające w sprawach frankowiczów coraz częściej orzekają nieważność umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF, co dotyczy zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych. W dużej mierze wynika to z faktu, iż sądy sięgają znacznie głębiej analizując umowy, nie ograniczając się jedynie do kwestii braku szczegółowego określenia w umowie zasad indeksacji…

  • Tylko dobrowolna i świadoma zgoda konsumenta może sanować abuzywność zapisów umowy

    W ostatnim czasie TSUE wydał kolejne orzeczenie ważne w sporach kredytobiorców frankowych z bankami. Chodzi o wyrok zapadły w dniu 9 lipca 2020 r. w sprawie C-452/18 Ibercaja Banco. W wydanym orzeczeniu TSUE odniósł się do kwestii zawieranych przez konsumentów w toku trwania umowy aneksów zmieniających pierwotne zapisy umowy np. w zakresie zmiany charakteru kredytu…

  • Zabezpieczenie roszczeń w sprawach frankowiczów

    Skala spraw wytaczanych przez frankowiczów przeciwko bankom lawinowo rośnie. W dużej mierze jest to pokłosie rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak (C-260/18), jak również tego, iż w ostatnim czasie, po wieloletniej batalii sądowej, zakończyło się wygraną kredytobiorców wiele spraw prowadzonych przeciwko bankom. Wszystko to spowodowało, iż dotychczas niezdecydowani i bardziej zachowawczy kredytobiorcy również zdecydowali…

  • Sąd wstrzymuje płatność rat na rzecz Getin Noble Bank

    W dniu 26 maja Sąd Okręgowy w Warszawie w osobie SSO Piotra Bednarczyka uwzględnił złożony przez Kancelarię wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia majątkowego o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego kursem CHF zawartej z dawnym Getin Bank S.A. w Katowicach – DOM Oddział w Łodzi i zawiesił spłatę należnych na rzecz banku rat kapitałowo odsetkowych na…

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

    Coraz częściej banki, w obawie przez unieważnianiem zawartych z konsumentami umów, chcąc zniechęcić tych ostatnich od dochodzenia na drodze sądowej przysługujących im roszczeń grożą, iż na wypadek uznania przez sąd umowy za nieważną, dochodzić będą na drodze sądowej tzw. wynagrodzenia za korzystanie z uzyskanego bez podstawy prawnej kapitału. Oczywiście nikt nie zabroni bankom występowania przeciwko…

  • BAZA WIEDZY O FRANKACH – Co w sytuacji uznania umowy za nieważną?

    Nieważność znosi wszelkie skutki zawarcia przez strony umowy i prowadzi do takiego stanu, jakby pomiędzy stronami umowa nigdy nie została zawarta. Oznacza to konieczność zwrotu przez strony wzajemnie spełnionych świadczeń tj. kredytobiorca winien zwrócić na rzecz banku nominalną kwotę przyznanego i wypłaconego mu kredytu, zaś bank winien zwrócić na rzecz kredytobiorcy wszelkie uiszczone przez niego…