• Nieważność umów kredytowych powiązanych z CHF coraz częściej zagości w polskich sądach

    Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak (C- 260/18) polskie sądy z całą pewnością częściej i z większym przekonaniem orzekać będą nieważność umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF, co dotyczy zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych. Co istotne, a co wynika wprost z orzeczenia TSUE, nieważność umowy może być orzeczona przez sąd…

  • Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego – pierwsza decyzja Prezesa UOKIK nakazująca zwrot pobranych opłat

    W wyroku wydanym w dniu 11 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł jednoznacznie, iż w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu/pożyczki bank musi oddać konsumentowi wszystkie proporcjonalnie obniżone koszty, którymi są m.in. prowizje, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenia (C-383/18 – Lexitor). Jednakże wiele instytucji finansowych mimo wcześniejszej spłaty zobowiązania nie zwraca części poniesionych z tego tytułu…

  • Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego – wyrok TSUE

    W dniu 11 września 2019 r. zapadł ważny wyrok dla posiadaczy kredytów konsumenckich. Gdy wcześniej spłacimy pożyczkę, bank musi nam oddać wszystkie jej koszty proporcjonalnie obniżone – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (C-383/18 – Lexitor). Zgodnie z wyrokiem kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia. Więcej informacji na temat wyroku oraz skutków…

  • OC komunikacyjne pokryje również koszty prywatnej opinii rzeczoznawcy

    W związku z rozbieżnością w wykładni prawa w odniesieniu do zagadnienia związanego z pokrywaniem wydatków poniesionych przez poszkodowanych lub cesjonariuszy na sporządzenie prywatnej ekspertyzy rzeczoznawcy w toku postępowania likwidacyjnego (przedsądowego) Sąd Najwyższy, na wniosek Rzecznika Finansowego, podjął uchwałę dotyczącą ww. materii. Zdaniem Rzecznika Finansowego istnieje wiele sytuacji, w których prywatna ekspertyza rzeczoznawcy jest niezbędna w…

  • Nieważność umów kredytowych powiązanych z CHF oferowanych przez Raiffeisen Bank (dawny Polbank)

    Poniżej prezentujemy fragment uzasadnienia wyroku wydanego w dniu 24 czerwca 2019 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w osobie SSO Piotra Bednarczyka (XXV C 2879/18), w którym sąd uznał umowę kredytową zawartą z dawnym EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (Polbank EFG) – obecnie Raiffeisen Bank za nieważną. Sąd zwrócił uwagę na…

  • Frankowiczu mBanku – sprawdź zapisy swojej umowy kredytowej i dochodź roszczeń od banku

    Kredytobiorco mBanku sprawdź, czy w Twojej umowie znajduje się następująca klauzula: „Raty kapitałowo-odsetkowe oraz odsetkowe spłacane są w złotych po uprzednim ich przeliczeniu wg kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej (…), obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50” Jeżeli powyższy zapis znajduje się w treści zawartej przez Ciebie umowy, to warto poważnie rozważyć skierowanie sprawy…

  • mBank – ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

    Jeszcze nie do wszystkich konsumentów posiadających umowy kredytowe powiązane z kursem waluty obcej w mBank S.A. (dawniej: BRE Bank S.A.) dotarła informacja, iż stosowana przez bank klauzula umowna dotycząca ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW) uznana została za postanowienie niezgodne z prawem i jako taka wpisana została do rejestru niedozwolonych klauzul umownych prowadzonego przez Prezesa UOKIK…

  • Frankowiczu Banku Millennium – sprawdź zapisy swojej umowy kredytowej i dochodź roszczeń od banku

    Kredytobiorco Banku Millennium S.A. sprawdź, czy w Twojej umowie znajdują się następujące klauzule: „W przypadku kredytu indeksowanego kursem waluty obcej kwota raty spłaty obliczona jest według kursu sprzedaży dewiz, obowiązującego w Banku na podstawie obowiązującej w Banku Tabeli Kursów Walut Obcych z dnia spłaty” „Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z…

  • Dobry moment na dochodzenie roszczeń od banku

    Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to jest dobry moment, aby wystąpić na drogę sądową przeciwko bankowi celem dochodzenia roszczeń związanych z umową kredytową powiązaną z kursem waluty obcej – CHF. W świetle wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnich kilku miesiącach odpowiedź jest jedna – tak, nastał dobry moment na wytoczenie sprawy przeciwko bankowi. Przede…

  • Powództwo o roszczenia przeciwko bankom według miejsca zamieszkania powoda

    Prezydent podpisał kilka dni temu ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Obszerna ustawa wprowadza wiele nowy rozwiązań prawnych, w tym między innymi przepis art. 37² kpc regulujący kwestię właściwości sądów w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z przedmiotowym przepisem powództwo o roszczenie wynikające z czynności…