• KNF wkracza na wojenną ścieżkę z piramidami finansowymi

    Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przygotowała projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nadzór finansowy chce mieć oręż prawny do walki z piramidami finansowymi – pisze „Puls Biznesu”(Nr z 17.10.2018 r.) – przede wszystkim z podmiotami oferującymi inwestycje w alternatywne instrumenty finansowe, m.in. kryptowaluty, żerujące na naiwności klientów. Zdaniem gazety, najistotniejszym z…

  • O przynależności do określonego majątku danego składnika majątkowego decyduje źródło pochodzenia środków przeznaczonych na nabycie

    Pojawiające się zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie rozbieżności w ocenie prawnej sytuacji, gdy w czasie istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej nabyty został jakiś składnik majątkowy, za który zapłacono częściowo z majątku osobistego małżonka, a częściowo ze środków stanowiących majątek wspólny małżonków doprowadziły do podjęcia przez Sąd Najwyższy w dniu 19 października 2018 r. (III CZP…

  • Alimenty dla pasierba

    Nie należą do rzadkości sytuacje, w których kobieta lub mężczyzna, mając dziecko z poprzedniego związku, nad którym sprawuje osobistą opiekę, wiąże się z nowym partnerem, wstępując w związek małżeński. W ten sposób tworzy się nowa rodzina, w ramach której nie rzadko nie dochodzi jednak do przysposobienia dziecka. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie, czy…

  • Deutsche Bank Polska S.A. – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytowych indeksowanych i waloryzowanych kursem waluty obcej – CHF znaleźć można postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Deutsche Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad określania kwoty kredytu oraz rat…

  • Getin Noble Bank S.A. (dawny DomBank) – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredowych indeksowanych kursem waluty obcej – CHF znajdują się postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie (dawny: Getin Bank S.A. w Katowicach DomBank Oddział w Łodzi) za sprzeczne z prawem należy uznać następujące…

  • Nieważność zapisu na obligacje

    Sposób, w jaki dystrybuowane były i są obligację korporacyjne w wielu przypadkach odbiega od obowiązujących zasad i ustalonych standardów związanych z obrotem instrumentami finansowymi. Obligacje korporacyjne przez wielu kojarzone są z bezpiecznymi i pewnymi obligacjami skarbowymi lub komunalnymi, co jednak nie jest zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Inwestycja w obligacje korporacyjne wiąże się z szeregiem…

  • ING Bank Śląski S.A. – niedozwolone postanowienia w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredowych indeksowanych kursem waluty obcej – CHF znajdują się postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez ING Banku Śląskiego S.A. z siedzibą w Katowicach za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad ustalania kursów kupna i sprzedaży walut obcych:…

  • „Niebezpieczne” obligacje korporacyjne

    Temat obligacji korporacyjnych powraca nieustająco w związku z częstszymi, w ostatnich czasach „aferami” wokół ich emisji, czego najgłośniejszych przykładem z ostatnich miesięcy jest sytuacja związana z obligacjami wyemitowanymi przez spółkę GetBack S.A. i podmioty powiązane. Powraca pytanie o bezpieczeństwo środków inwestowanych w obligacje korporacyjne. Niestety Polscy konsumenci, w zakresie szeroko pojętych instrumentów finansowych, rozumianych jako…

  • Redukcja utrzymująca skuteczność niezgodna z przepisami prawa

    Wydaje się, iż coraz mniej wątpliwości w orzecznictwie sądów polskich zaczyna budzić kwestia abuzywności zapisów umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF. Coraz więcej sędziów orzekających w tego typu sprawach przyjmuje, iż postanowienia umów kredytowych dotyczące mechanizmu indeksacji oraz postanowienia regulujące kwestię samego ustalania kursów kupna i sprzedaży walut obcych są sprzeczne z dobrymi…

  • Bank BPH S.A. (dawny: GE Money Bank S.A.) – niedozwolone postanowienia w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytu indeksowanych kursem waluty obcej – CHF znajdują się postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Bank BPH S.A. z siedzibą w Gdańsku (dawniej: GE Money Bank S.A.) za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące  zasad ustalania kursów kupna…