• PKO Bank Hipoteczny S.A. – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytowych indeksowanych i waloryzowanych kursem waluty obcej – CHF znaleźć można postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez PKO Bank Hipoteczny S.A. z siedzibą w Gdyni za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad określania kwoty kredytu oraz rat…

  • Bank Zachodni WBK S.A. – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytowych indeksowanych i waloryzowanych kursem waluty obcej – CHF znaleźć można postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Bank Zachodni WBK S.A. z siedzibą we Wrocławiu za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad określania kwoty kredytu oraz rat…

  • BGŻ PNB Paribas Bank S.A. – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytowych indeksowanych i waloryzowanych kursem waluty obcej – CHF znaleźć można postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez BGŻ PNB Paribas Bank S.A. z siedzibą w Warszawie za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad określania kwoty kredytu oraz…

  • Nieważność umów kredytu denominowanego

    Ku wielkiej radości frankowiczów sądy coraz częściej orzekają o nieważności umów kredytowych denominowanych kursem CHF. Przypomnieć należy, iż kredyt denominowany jest to kredyt, którego wartość wyrażona została w umowie w walucie obcej (innymi słowy bank umówił się z kredytobiorcą na pożyczenie mu określonej kwoty w walucie obcej), ale uruchomiony został w walucie polskiej, a kredytobiorca…

  • Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytowych indeksowanych i waloryzowanych kursem waluty obcej – CHF znaleźć można postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A. z siedzibą w Warszawie za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad określania kwoty kredytu…

  • Santander Consumer Bank S.A. – niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych CHF

    W umowach kredytowych indeksowanych i waloryzowanych kursem waluty obcej – CHF znaleźć można postanowienia niezgodne z prawem, spełniające przesłanki uznania za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim. W przypadku umów oferowanych przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu za sprzeczne z prawem należy uznać następujące postanowienia dotyczące zasad określania kwoty kredytu oraz rat…

  • Wyliczenie skutków stosowania przez bank mechanizmu indeksacji kredytu do waluty obcej CHF

    W przypadku dochodzenia „odfrankowania” umów kredytowych w CHF, w ramach postępowań sądowych najczęściej dochodzimy określonych roszczeń majątkowych będących skutkiem stosowania przez bank mechanizmu indeksacji kwoty kredytu do waluty obcej CHF. Dochodzonym roszczeniem jest więc żądanie zasądzenia określonej kwoty pieniężnej będącej sumą kwot nadpłaconych na rzecz banku na skutek stosowanego przez bank mechanizmu indeksacji kwoty kredytu…

  • Zarządca sukcesyjny – recepta na należyte funkcjonowanie firmy na wypadek śmierci przedsiębiorcy

    Z dniem 25 listopada 2018 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa ta jest odpowiedzią na występującą dotychczas lukę w prawie, a dotyczącą kwestii zapewnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa po śmierci jedynej osoby uprawnionej do zarządzania tym przedsiębiorstwem. Ustawa wprowadza do porządku prawnego rozwiązania umożliwiające płynną…

  • KNF wkracza na wojenną ścieżkę z piramidami finansowymi

    Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przygotowała projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nadzór finansowy chce mieć oręż prawny do walki z piramidami finansowymi – pisze „Puls Biznesu”(Nr z 17.10.2018 r.) – przede wszystkim z podmiotami oferującymi inwestycje w alternatywne instrumenty finansowe, m.in. kryptowaluty, żerujące na naiwności klientów. Zdaniem gazety, najistotniejszym z…

  • O przynależności do określonego majątku danego składnika majątkowego decyduje źródło pochodzenia środków przeznaczonych na nabycie

    Pojawiające się zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie rozbieżności w ocenie prawnej sytuacji, gdy w czasie istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej nabyty został jakiś składnik majątkowy, za który zapłacono częściowo z majątku osobistego małżonka, a częściowo ze środków stanowiących majątek wspólny małżonków doprowadziły do podjęcia przez Sąd Najwyższy w dniu 19 października 2018 r. (III CZP…