Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 11 grudnia 2024 r. o sygn. akt II NSNc 267/24 uwzględnił skargę nadzwyczajną wniesioną przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w sprawie o wysokość podstawy wymiaru składek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. Rzecznik w skardze nadzwyczajnej wywodził, iż Zakład nie mógł podważać podstawy wymiaru składek, pomimo iż dotyczy przedsiębiorcy,…
W dniu 23 grudnia opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia zmieniające rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Rozporządzenie wydłuża czas trwania zwolnienia na okres do dnia 31 grudnia 2026 r. Niestety, poza wydłużeniem okresu trwania zwolnienia…
Do tej pory w orzecznictwie i piśmiennictwie Sądu Najwyższego istniały rozbieżności dotyczące kwalifikacji uregulowanej przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin umowy przekazania gospodarstwa rolnego następcy, co w praktyce prowadziło do rozbieżności w kluczowej kwestii związanej z oceną, czy gospodarstwo rolne przekazane następcy pozostającemu w…
Wniosek o wydanie orzeczenia przez TSUE w trybie prejudycjalnym został złożony przez WSA w Warszawie w ramach sporu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego a Radą Nadzorczą spółki Getin Noble Bank S.A oraz dużą liczbą osób fizycznych i prawnych. Wyrok, jaki zapadł w tej sprawie, wpływa nie tylko na szybkość załatwiania spraw, ale także na możliwość uzyskania odszkodowania…
Z ogromną radością informujemy, iż w dniu wczorajszym tj. w dniu 20 grudnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVII Wydział Cywilny Odwoławczy w sprawie przeciwko Open Life Towarzystwu Ubezpieczeń Życie S.A. wydał wyrok, którym oddalił apelację towarzystwa od wyroku Sądu I Instancji, uznając tym samym, iż zawarta przez strony umowa grupowego ubezpieczenia na życie…
Z ogromną radością informujemy, iż w dniu 17 grudnia Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił wniesione przez nas zażalenie na postanowienie Sądu I Instancji w przedmiocie odmowy udzielenia zabezpieczenia i zawieszenia spłaty rat na czas trwania postępowania o ustalenie nieważności umowy. Sąd w pełni podzielił podniesione przez nas argumenty i zwolnił Klientów Kancelarii od obowiązku spłaty…
Obecnie niemal wszędzie na świecie można płacić bezgotówkowo, a gotówka, zwłaszcza wśród młodych osób, staje się rzadkością. Zamiast niej chętniej korzystają oni z prostszych rozwiązań jak płatność kartą za pomocą telefonu czy BLIKA. Niestety w dobie popularyzacji transakcji bezgotówkowych rośnie również liczba internetowych oszustów, którzy specjalizują się w dokonywaniu cyberataków mających na celu pozyskanie danych…
Jakiś czas temu pisaliśmy o wyroku ustalającym nieważność umowy kredytu indeksowanego kursem CHF zawartej przez Klientów Kancelarii z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A.Sprawa prowadzona była pod sygnaturą akt XXVIII C 18209/22. W dniu dzisiejszym dotarła do nas informacja, iż bank odstąpił od wniesienia apelacji i wyrok ustalający nieważność umowy stał się prawomocny. Tym samym…
Z radością informujemy, że kolejny Klient Kancelarii uzyskał zabezpieczenie w postaci wstrzymania obowiązku dokonywania spłaty rat kredytu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie. Zabezpieczenie udzielone zostało postanowieniem Sądu Okręgowego w Płocku, I Wydziału Cywilnego, z dnia 25 listopada 2024 r. Postanowienie zapadło w sprawie toczącej się pod sygn. akt: I C 3081/24. Postanowienie nie…
W dniu 14 maja 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę przesądzającą o możliwości rozstrzygania przez sąd z urzędu roszczeń wynikających z nieusprawiedliwionego rozporządzenia składnikami majątku wspólnego przez jednego z małżonków, w czasie poprzedzającym podział majątku. Sąd Najwyższy przyjął, iż „W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami (art. 567 § 1…