Niespełna dwa miesiące temu głośno o kredytach złotowych zrobiło się za sprawą postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie o sygn. akt: I Co 556/22 o udzieleniu zabezpieczenia powództwa kredytobiorcom tzw. „złotówkowym”, którzy zawarli umowę kredytu z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR. Sąd udzielił kredytobiorcom zabezpieczenia, ustalając na czas trwania postępowania oprocentowanie kredytu na poziomie…
Aktualnie kredytobiorcy frankowi coraz częściej skarżą się na przewlekłość prowadzonych przez sądy postępowań. Faktycznie, niejednokrotnie czas oczekiwania na rozprawę liczony już bywa nie w miesiącach, a w latach. Czy jednak istnieje satysfakcjonujące dla wszystkich rozwiązanie tej sytuacji? Przypomnieć należy, że aktualnie kredytobiorcy chcący dochodzić swoich roszczeń związanych z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego kursem waluty obcej…
Otwarcie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 29 września 2022 r. postawiło wielu kredytobiorców frankowych – klientów tegoż banku w dramatycznie gorszej sytuacji niżli pozostałych kredytobiorców dochodzących swoich roszczeń przed sądami powszechnymi, uniemożliwiając im odzyskanie w przyszłości kwot świadczonych na rzecz banku w wykonaniu umowy niezgodnej z prawem i zawierającej…
Wielu kredytobiorców chcących dochodzić swoich roszczeń związanych z zawarciem umowy waloryzowanej kursem waluty obcej, zawierającej tzw. klauzule abuzywne, waha się nad podjęciem zdecydowanych kroków w kierunku uznania nieważności ich umów z obawy, że fakt prowadzenia przez nich działalności gospodarczej może zostać uznany za okoliczność wyłączającą ich ochronę jako konsumentów. Nie wszyscy kredytobiorcy są świadomi, że…
W ostatnich miesiącach dało się zauważyć coraz więcej wpływających pozwów banków przeciwko kredytobiorcom frankowym, w których banki domagają się tzw. „zwrotu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” po stwierdzeniu przez Sąd nieważności umowy kredytu. 12 października 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się tą, niezwykle ważną dla frankowiczów, a zarazem budzącą kontrowersje, kwestią. Z wnioskiem…
8 września 2022 r. zapadł kolejny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zdecydowanie niesie nadzieję dla frankowiczów Trybunał wypowiedział się w przedmiocie rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczeń związanych z zawartymi umowami kredytów. Przypomnieć należy, że roszczenia te przedawniają się w terminie 10 lat, co w sytuacji, gdy umowa przewiduje znacznie dłuższy, zazwyczaj kilkunastoletni, okres spłaty…
Ukazało się oczekiwanie przez wszystkich uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 kwietnia 2022 r. (III CZP 40/22), o której informowaliśmy już na stronie Kancelarii, wskazując na otwarcie ową uchwałą możliwości dochodzenia nieważności umów tzw. kredytów frankowych również przez przedsiębiorców. Niniejszą uchwałą Sąd Najwyższy potwierdził powielany przez orzecznictwo sądów powszechnych pogląd o sprzeczności z prawem…
O ile kwestia dotycząca dochodzenia przez konsumentów nieważności umów tzw. kredytów frankowych przez ostatnie lata stała się jasna, sądy bowiem – co do zasady – przyznają rację kredytobiorcom podnoszącym niemożność związania stron umowy niedozwolonymi jej postanowieniami, o ile nie zostały one uzgodnione z konsumentem indywidualnie oraz nie dotyczą głównych świadczeń stron, o tyle nieważność tych…
W sporach dotyczących stwierdzenia nieważności umów kredytowych indeksowanych lub denominowanych kursem waluty obcej CHF pełnomocnicy banków zmuszeni są do wykazywania się coraz większą kreatywnością celem zapewnienia sobie możliwości późniejszego dochodzenia własnych roszczeń. Jednym ze sposobów, ostatnio coraz częściej wykorzystywanym, jest skierowanie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, dzięki któremu możliwe będzie późniejsze dochodzenie…
Ukazało się uzasadnienie wyroku o jakim już pisaliśmy jakiś czas temu, wyroku wydanego w dniu 30 listopada 2021 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny, którym to wyrokiem Sąd ustalił (zgodnie z żądaniem pozwu w sentencji wyroku) nieważność umowy kredytu dawnego Polbanku. Stąd też możemy przybliżyć bardziej szczegółowo motywy, jakie legły u podstaw…