• Wyrok Sądu Najwyższego 29 października 2019 r. – a jednak nie taki idealny

    W ostatnich dniach ukazało się na stronie internetowej Sądu Najwyższego uzasadnienie wyroku wydanego w dniu 29 października 2019 r. w sprawie kredytu frankowego (IV CSK 309/18), którym to wyrokiem Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku sprawie z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy i przekazał ją do ponownego rozpoznania. Jest to jeden z pierwszych wyroków…

  • Dlaczego warto powierzyć nam prowadzenie sprawy przeciwko bankowi

    Jako Kancelaria od wielu lat zajmujemy się tematyką ochrony praw konsumentów oraz sporami z podmiotami rynku finansowego, zaś od kilku lat prowadzimy w imieniu naszych Klientów spory przeciwko bankom o roszczenia z umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej. Posiadamy w tym zakresie unikatową wiedzę i doświadczenie, które pozwoliły nam na opracowanie autorskiej koncepcji dochodzenia…

  • Ważne orzeczenie TSUE w sprawie nakazów zapłaty opartych na wekslu – wzrasta ochrona konsumentów

    W dniu 7 listopada 2019 r. TSUE wydał wyrok w połączonych sprawach C-419/18 i C-483/18 Profi Credit Polska S.A.(Profi Credit II). Orzeczenie to ma istotne znaczenie dla polskiego postępowania nakazowego w sprawach opartych na wekslu własnym in blanco wystawionym przez konsumenta. W prawie polskim weksel stanowi samodzielną podstawę wydania nakazu zapłaty. Wyklucza to konieczność kontaktu…

  • Raz nieważność raz odfrankowienie – brak konsekwencji sądów w orzekaniu

    Praktyka orzecznicza sądów cechuje się dużą niekonsekwencją w kwestii orzeczeń, jakie zapadają w sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej CHF. Raz zapada wyrok unieważniający umowę, a raz sąd decyduje się na jej odfrankowienie. Nie ma w tym zakresie jednolitości i zapewne długo jeszcze nie będzie. Jednolitości takiej nie przyniósł i nie przyniesie wyrok TSUE,…

  • Getin Noble Bank – warto walczyć o zabezpieczenie roszczeń w sprawach kredytów CHF

    Publikacje prasowe już do jakiegoś czasu donoszą na temat trudnej sytuacji finansowej spółek należących do grupy kapitałowej Getin Noble Bank S.A, w tym w szczególności samego Getin Noble Bank S.A. Faktycznie, co potwierdzają dostępne dane, sytuacja finansowa spółki nie jest najlepsza i istnieje ryzyko iż nadal będzie się pogarszać. Spółka odnosi stratę z działalności. Jak…

  • Prawidłowe sformułowanie żądania pozwu kluczowe w sprawach kredytów powiązanych z kursem CHF

    Dochodząc ochrony na drodze sądowej w związku z umową kredytu powiązaną z kursem waluty obcej CHF niezwykle istotnie jest skonstruowanie żądania pozwu w taki sposób, aby korzystne rozstrzygnięcie sądu faktycznie przyniosło oczekiwaną korzyść związaną z definitywnym uregulowaniem istniejącego pomiędzy stronami stosunku prawnego oraz definitywnym zakończeniem istniejącego sporu. Z całą pewnością żądanie pozwu nie powinno ograniczać…

  • Nieważność umów kredytowych powiązanych z CHF coraz częściej zagości w polskich sądach

    Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak (C- 260/18) polskie sądy z całą pewnością częściej i z większym przekonaniem orzekać będą nieważność umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF, co dotyczy zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych. Co istotne, a co wynika wprost z orzeczenia TSUE, nieważność umowy może być orzeczona przez sąd…

  • Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego – pierwsza decyzja Prezesa UOKIK nakazująca zwrot pobranych opłat

    W wyroku wydanym w dniu 11 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł jednoznacznie, iż w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu/pożyczki bank musi oddać konsumentowi wszystkie proporcjonalnie obniżone koszty, którymi są m.in. prowizje, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenia (C-383/18 – Lexitor). Jednakże wiele instytucji finansowych mimo wcześniejszej spłaty zobowiązania nie zwraca części poniesionych z tego tytułu…

  • Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego – wyrok TSUE

    W dniu 11 września 2019 r. zapadł ważny wyrok dla posiadaczy kredytów konsumenckich. Gdy wcześniej spłacimy pożyczkę, bank musi nam oddać wszystkie jej koszty proporcjonalnie obniżone – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (C-383/18 – Lexitor). Zgodnie z wyrokiem kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia. Więcej informacji na temat wyroku oraz skutków…

  • OC komunikacyjne pokryje również koszty prywatnej opinii rzeczoznawcy

    W związku z rozbieżnością w wykładni prawa w odniesieniu do zagadnienia związanego z pokrywaniem wydatków poniesionych przez poszkodowanych lub cesjonariuszy na sporządzenie prywatnej ekspertyzy rzeczoznawcy w toku postępowania likwidacyjnego (przedsądowego) Sąd Najwyższy, na wniosek Rzecznika Finansowego, podjął uchwałę dotyczącą ww. materii. Zdaniem Rzecznika Finansowego istnieje wiele sytuacji, w których prywatna ekspertyza rzeczoznawcy jest niezbędna w…