• Dochodzenie roszczeń z tytułu umów kredytów złotowych – WIBOR

    Nie tylko umowy kredytów powiązanych z kursem waluty obcej (CHF, USD, EURO) są niezgodnie z prawem i kredytobiorcy, strony takich umów, mogą dochodzić przed Sądem określonych roszczeń, w tym w szczególności ustalenia nieważności zawartych umów. Szczegółowa analiza prawno – ekonomiczna umów kredytów złotowych z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik referencyjny WIBOR pokazuje, iż również w…

  • Czy niepubliczne przedszkole musi mieć własny plac zabaw?

    Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla…

  • Ile czasu mam zaplanować na realizację podstawy programowej z języka obcego nowożytnego w przedszkolu?

    W przypadku realizacji zajęć w zakresie przygotowania do posługiwania się językiem obcym, podobnie jak w innych obszarach wychowania przedszkolnego określonychw podstawie programowej, nie określa się dokładnego wymiaru godzin. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu wychowania przedszkolnego. Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z…

  • Czym się różni punkt przedszkolny od zespołu wychowania przedszkolnego?

    Zasady tworzenia innych form wychowania przedszkolnego określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania – Dz. U. z 2020 r., poz. 1520. Zgodnie z tym rozporządzeniem minimalny dzienny wymiar godzin zajęć świadczonego w punkcie…

  • Czy prowadząc inną formę wychowania przedszkolnego mogę otrzymać dotacje z gminy?

    Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 17 ze zm.) niepubliczna inna forma wychowania przedszkolnego otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 40% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w…

  • Jak zgodnie z przepisami prawa przekształcić niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego w przedszkole niepubliczne?

    Zgodnie z prawem oświatowym (art. 181 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910, ze zm.), przekształcenie niepublicznej formy prowadzonej przez osobę prawną lub osobę fizyczną, w niepubliczne przedszkole wymaga dokonania zmiany we wpisie do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce…

  • Likwidacja prowadzonej placówki oświatowej

    W obecnej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej coraz więcej osób prowadzących niepubliczne placówki oświatowe zastanawia się nad ich likwidacją. W świetle obowiązujących regulacji prawnych likwidacja niepublicznej placówki oświatowej jest oczywiście możliwa. Zgodnie z art. 172 ust. 4 ustawy prawo oświatowe osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba…

  • Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

    W przypadku spółek kapitałowych ustawodawca nie przewidział ułatwień w rozwiązywaniu spółek takich, jakie przewidziane zostały dla spółek osobowych. Aby więc zakończyć byt prawny spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczne jest przeprowadzenie likwidacji. Kiedy rozpoczyna się proces likwidacji spółki z o.o.? Otwarcie likwidacji spółki z o.o. następuje z dniem: – uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez…

  • Działalność gospodarcza w kredytowanej nieruchomości a status konsumenta

    Kredytobiorcy frankowi niejednokrotnie muszą zmagać się z próbami podważenia przez pełnomocników banków konsumenckiego charakteru zawartych umów kredytów powiązanych z kursem waluty CHF. W toku postępowania pełnomocnicy procesowi banków niejednokrotnie do akt sprawy przedkładają wydruki z CEiDG kredytobiorców, próbując wykazać, że – skoro działalność gospodarcza zarejestrowana została pod adresem kredytowanej nieruchomości – to kredyt nie był…

  • Upadłość Getin Noble Bank – co dalej?

    Podjęta w dniu 20 lipca 2023 r. przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy decyzja w przedmiocie ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank zmienia w sposób istotny sytuację frankowiczów posiadających kredyty w tym banku i wymaga od tej daty zupełnie innego, niż dotychczas podejścia w kwestii dochodzenia roszczeń od banku. Jakie…