• BANK BPH – PRAWOMOCNY WYROK USTALAJĄCY NIEWAŻNOŚĆ UMOWY

    W grudniu 2022 r. informowaliśmy Państwa o ustaleniu przez Sąd Okręgowy w Siedlcach, I Wydział Cywilny, nieważności umowy zawartej przez Klientów Kancelarii z GE Money Bankiem. Dziś z przyjemnością pragniemy poinformować, że wyrokiem z dnia 22 listopada 2023 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie, I Wydział Cywilny, oddalił apelację Banku BPH od wyroku Sądu Okręgowego w…

  • SN – większy zwrot kosztów procesu dla frankowiczów małżonków

    Zagadnienie zwrotu kosztów procesu bywa kwestią, do której na co dzień nie przywiązuje się większej wagi. Zazwyczaj żywe zainteresowanie budzą wcześniejsze punkty wyroku, zaś ten poświęcony kosztom sprawdza się tylko po to, aby potwierdzić, że przypadły one stronie, która wygrała proces. W czwartek, 16 listopada 2023 r., Sąd Najwyższy pochylił się nad zagadnieniem kosztów procesu,…

  • Łatwiejsze dochodzenie roszczeń CHF w przypadku rozwiedzionych małżonków

    Kwestia współuczestnictwa koniecznego po stronie kredytobiorców w sprawach u ustalenie nieważności umowy kredytu jest problematyką, którą w ostatnich dniach zaabsorbowała Sąd Najwyższy. W przeciągu zaledwie tygodnia (w dniach 19 i 26 października 2023 r.) SN wydał dwie uchwały odnośnie tego zagadnienia. Przypomnieć w tym miejscu krótko należy, że współuczestnictwem koniecznym jest sytuacja, gdy postępowanie może…

  • BANK BPH – POSTANOWIENIE O UDZIELENIU ZABEZPIECZENIA

    Z przyjemnością informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, postanowieniem z dnia 24 października 2023 r. udzielił zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy zawartej przez Klienta Kancelarii do Bankiem BPH, wstrzymując obowiązek spłaty rat kredytu – do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Postanowienie zapadło w sprawie toczącej się pod sygn. akt: XXVIII C 13445/23

  • Frankowiczu mBanku i Banku Millennium– sprawdź zapisy swojej umowy kredytowej i dochodź roszczeń od banku

    Kredytobiorco sprawdź, czy w Twojej umowie znajduje się następująca klauzula: Jeżeli powyższy zapis znajduje się w treści zawartej przez Ciebie umowy, to warto poważnie rozważyć skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego celem dochodzenia od banku roszczeń związanych z umową. Ww. zapis daje podstawę do dochodzenia uznania umowy za nieważną lub wyeliminowania z jej treści, ze…

  • TSUE oceni czy umowa kredytu jest umową wzajemną

    Kluczową kwestią dotyczącą możliwości korzystania przez banki w tzw. sporach frankowych z zarzutu prawa zatrzymania jest zagadnienie wzajemnego charakteru umowy kredytu. O prawie zatrzymania, a także o argumentach przemawiających za brakiem możliwości uwzględniania tego zarzutu przez sądy, pisaliśmy już wcześniej (http://zwlegal.pl/prawo-zatrzymania-w-procesach-frankowych/). Wskazaliśmy również, że przed Sądem Najwyższym toczą się aktualnie postępowania, które mogą wiele wyjaśnić…

  • SN przesądził o braku współuczestnictwa koniecznego po stronie kredytobiorców

    Dnia 19 października 2023 r. Sąd Najwyższy (III CZP 12/23) ogłosił ważną dla frankowiczów uchwałę rozstrzygając, iż w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Uchwała ta ma ogromne znaczenie w sytuacjach, gdy nie jest możliwe, z różnych przyczyn życiowych, skierowanie powództwa do sądu przez…

  • TSUE wypowie się w kwestii zasadności żądań banków o sądową waloryzację świadczenia

    Wydawało się, że wydanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej bardzo korzystnego wyroku dla frankowiczów w sprawie C-520/21 skutecznie zamknęło drogę bankom do dochodzenia od kredytobiorców jakichkolwiek innych kwot poza nominalną kwotą wypłaconego kapitału kredytu. Okazuje się jednak, że o ile w przypadku braku możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału wszelkie wątpliwości zostały dostatecznie wyjaśnione,…

  • RAIFFEISEN BANK – PRAWOMOCNE POSTANOWIENIE O UDZIELENIU ZABEZPIECZENIA

    Z przyjemnością informujemy, że – na skutek zażalenia na postanowienie Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. akt: I C 2001/20 – Sąd Apelacyjny w Warszawie, V Wydział Cywilny postanowieniem z dnia 12 października 2023 r. zmienił zaskarżone postanowienie oraz udzielił Klientom Kancelarii zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu…

  • Klauzule dotyczące WIBOR w rejestrze niedozwolonych klauzul umownych

    Mimo, iż dorobek orzeczniczy sądów w sprawach dotyczących kredytów złotowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR nie jest jeszcze duży, w każdym zaś razie w żadnej mierze nie może dorównywać dorobkowi orzeczniczemu w sprawach kredytów tzw. frankowych, to warto pamiętać o tym, iż mamy już kilka wyroków wydanych w ramach tzw. abstrakcyjnej kontroli abuzywności dotyczących właśnie…