• Wyrok unieważniający umowę kredytu indeksowanego Banku BPH

    Z ogromną satysfakcją informujemy, iż w dniu 11 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu XVIII Wydział Cywilny w osobie SSO Magdaleny Ławrynowicz unieważnił (w sentencji wyroku) umowę zawartą przez Klientów Kancelarii z Bankiem BPH (dawny GE Money Bank) oraz zasądził zwrot dochodzonych przez kredytobiorców kwot.

  • Wyrok unieważniający umowę kredytu indeksowanego dawnego Polbanku

    Z ogromną satysfakcją informujemy, iż w dniu 30 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny w osobie SSO Edyty Sornat-Unisk unieważnił zawartą przez Klientów Kancelarii umowę uznając ją za bezwzględnie nieważną. Wyrok zapadł w niecały rok po złożeniu pozwu. Sprawa prowadzona była pod sygnaturą XXVIII C 2712/21.

  • Uchwała SN w sprawie pytań RZF dotyczących kredytów frankowych – III CZP 6/21

    Na gorąco po wysłuchaniu dzisiejszej transmisji Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 6/21: Sąd wypowiedział się jedynie w zakresie części zagadnień przedstawionych przez Rzecznika Finansowego, Sąd podtrzymał stanowisko wyrażone uprzednio w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie III CZP 11/20 tj. potwierdził, iż w przypadku rozliczenia stron nieważnej umowy kredytowej…

  • Wyrok TSUE korzystny dla kredytobiorców dawnego GE Money Banku

    Dzisiejszy wyrok TSUE wydany w sprawie C- 19/20 jest przeze wszystkim korzystny dla kredytobiorców dawnego GE Money Banku (obecnie Banku BPH) dając sądom oceniającym umowy tego banku „zielone światło” dla usunięcia z umowy całej niedozwolonej klauzuli, a nie jedynie jej części odnoszącej się do marży banku. Przypomnijmy, iż chodzi o następujące zapisy § 17 umów…

  • Wyrok TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych SO w Gdańsku

    W dniu dzisiejszym TSUE wydał długo oczekiwany wyrok w sprawie pytań prejudycjalnych zadanych przez SO w Gdańsku !!! Niestety TSUE w najistotniejszych kwestiach tj. rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczenia banku o zwrot kapitału oraz roszczenia banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie zajął stanowiska, odsyłając w tej mierze do ustawodawstwa krajowego. A szkoda. Trzeba…

  • Przedawnienie roszczeń banku o zwrot kapitału według TSUE

    W dniu jutrzejszym TSUE wypowie się m.in. w szczególnie istotnej dla wszystkich kredytobiorców frankowych kwestii, a mianowicie w kwestii przedawnienia roszczenia banku o zwrot udostępnionego kredytobiorcy kapitału, a dokładniej w kwestii początkowego momentu od jakiego należy przyjąć, iż ów termin przedawnienia rozpoczął swój bieg. Przypomnijmy, iż przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się sprawa XV…

  • TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych SO w Gdańsku

    Jutro tj. 29 kwietnia ważny dzień dla kredytobiorców frankowych, a zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany kursem CHF w GE Money Banku (obecnie Bank BPH). O godzinie 9 30 TSUE ma ogłosić wyrok, w którym odpowie na 5 pytań zadanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Przypomnijmy, iż przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy…

  • Ważny dla kredytobiorców wyrok TSUE

    W dniu 22 kwietnia 2021 r. TSUE wydał wyrok w sprawie Profi Credit Slovakia (C-485/19), który należy stosować bezpośrednio do interpretacji przez sądy polskich przepisów kodeksu cywilnego w zakresie rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia kredytów konsumenckich. Sprawa dotyczyła słowackiego konsumenta, który po spłacie całości kredytu, został poinformowany przez prawnika, że postanowienia umowy miały nieuczciwy charakter. W…

  • Wydział ds. frankowych w SO w Warszawie – dobry moment na skierowanie sprawy do Sądu

    Od 1 kwietnia 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył nowo utworzony XXVIII Wydział Cywilny właściwy dla rozpoznawania wyłącznie tzw. spraw frankowych. Do XXVIII Wydziału Cywilnego kierowane są wszystkie nowe pozwy frankowe tj. sprawy które wpłyną do Sądu Okręgowego w Warszawie po dniu 1 kwietnia. Dodatkowo w Wydziale tym rozpoznawane będą toczące się już…

  • Prokurator Generalny przeciwko roszczeniom banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie

    Poniżej stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie jednego z pytań będących przedmiotem posiedzenia składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 11/21 dotyczącej tzw. kredytów frankowych, aktualnie wyznaczonej na dzień 11 maja 2021 r. godz. 10 00. Dotyczy zagadnienia – czy stronom nieważnej umowy przysługuje, ponad żądanie zwrotu świadczeń wzajemnych, również roszczenie o wynagrodzenie z…