• Sąd Najwyższy rozstrzygnie kontrowersje wokół kredytów frankowych

    Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów walutowych. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Sądu Najwyższego posiedzenie składu pełnej Izby Cywilnej dla rozpoznania wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wyznaczone zostało na dzień 25 marca 2021 r. na godz. 10.00. Chodzi o…

  • Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie kredytów frankowych

    Z informacji dostępnych stronie Sądu Najwyższego wynika, iż na dzień 16 lutego 2021 r. wyznaczona została rozprawa w przedmiocie rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego skierowanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie V Wydział Cywilny postanowieniem z dnia 11 grudnia 2019 r. w sprawie V Ca 1552/19. Treść przedstawionego przez Sąd Okręgowy zagadnienia prawnego sprowadza się udzielenia odpowiedzi na…

  • Mapa niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych powiązanych z kursem CHF

    Dla tych wszystkich którzy jeszcze nie podjęli decyzji a rozważają wystąpienie na drogę sądową celem dochodzenia roszczeń z zawartej z bankiem umowy kredytowej powiązanej z kursem waluty obcej CHF Rzecznik Finansowy opracował i udostępnił na swojej stronie www zestawienie klauzul niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów „walutowych”. Każda z zainteresowanych osób może sprawdzić, czy…

  • NIE – przeciwko żądaniom banku zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku nieważności umowy

    Coraz częściej w ramach toczących się postępowań sądowych, jako argument mający na celu zniechęcić konsumentów od dochodzenia roszczeń, zwłaszcza żądania unieważnienia zawartej umowy kredytowej, pełnomocnicy banków podnoszą, iż w przypadku uznania zawartej przez strony umowy za nieważną bank będzie dochodził od kredytobiorcy tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Już kilkukrotnie, na łamach różnych wpisów omawiana…

  • 3 decyzje Prezesa UOKiK wobec Getin Noble Banku

    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack. Pierwsza decyzja – jednostronna zmiana umów o kredyt hipoteczny Prezes UOKiK uznał, że Getin Noble Bank wprowadzał…

  • Santander Bank Polska przegrywa walkę o uchylenie zabezpieczenia udzielonego Rzecznikowi Finansowemu

    Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w dniu 22 października 2020 r. zażalenie Santander Bank Polska na postanowienie z dnia 12 maja 2020 r. Oznacza to, że Santander Bank Polska musi zaniechać stosowania klauzul niedozwolonych odnoszących się do „wakacji kredytowych” potwierdzających zadłużenie kredytobiorcy na czas trwającego procesu. Na postanowienie nie przysługuje zażalenie. Przypomnieć należy, iż Sąd…

  • Rzecznik Finansowy skierował do SN pytanie w sprawach kredytów CHF

    Rzecznik Finansowy wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem o podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Dotyczą one zasad, według których klient i bank powinny rozliczyć kredyt “walutowy” w przypadku uznania umowy za nieważną tj. czy zastosowanie znaleźć powinna tzw. teoria salda, czy też teoria dwóch kondykcji. Jak wskazał Rzecznik Finansowy…

  • Stanowisko Prezesa UOKIK w kwestii braku możliwości żądania przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przy nieważności umowy

    Poniżej przedstawiamy stanowisko Prezesa UOKIK w kwestii możliwości żądania przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału: „Prezes UOKIK na podstawie obowiązujących przepisów nie widzi prawnej możliwości wynikającej zarówno z prawa polskiego, jak i europejskiego, aby w związku z unieważnieniem umowy o kredyt hipoteczny (…) bankom przysługiwało jakiekolwiek roszczenie z tytułu „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału”…

  • Sąd Najwyższy rozstrzygnie w kwestii zawezwania do próby ugodowej

    Powiększony skład Sądu Najwyższego rozstrzygnie w sprawie ważnej również z punktu widzenia frankowiczów. Sąd Najwyższy w dniu 16 października 2020 r., postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym w sprawie IV CSK 107/20, przedstawił bowiem do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi SN zagadnienia prawne dotyczące zawezwania do próby ugodowej jako czynności prowadzącej do przerwania biegu przedawnienia roszczenia Chodzi o…

  • Bank Pekao – kolejna decyzja Prezesa UOKIK w sprawie aneksów do umów kredytowych

    W dniu 16 października 2020 r. Prezes UOKIK wydał dwie kolejne decyzje (wcześniej analogiczne decyzje wydane zostały w stosunku do innych banków w tm m.in. Getin Noble Bank, Banku Millennium, Deutsche Bank Polska czy Santander Bank Polska), w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Postanowienia te…