• TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych SO w Gdańsku

    Jutro tj. 29 kwietnia ważny dzień dla kredytobiorców frankowych, a zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany kursem CHF w GE Money Banku (obecnie Bank BPH). O godzinie 9 30 TSUE ma ogłosić wyrok, w którym odpowie na 5 pytań zadanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Przypomnijmy, iż przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy…

  • Ważny dla kredytobiorców wyrok TSUE

    W dniu 22 kwietnia 2021 r. TSUE wydał wyrok w sprawie Profi Credit Slovakia (C-485/19), który należy stosować bezpośrednio do interpretacji przez sądy polskich przepisów kodeksu cywilnego w zakresie rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia kredytów konsumenckich. Sprawa dotyczyła słowackiego konsumenta, który po spłacie całości kredytu, został poinformowany przez prawnika, że postanowienia umowy miały nieuczciwy charakter. W…

  • Wydział ds. frankowych w SO w Warszawie – dobry moment na skierowanie sprawy do Sądu

    Od 1 kwietnia 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył nowo utworzony XXVIII Wydział Cywilny właściwy dla rozpoznawania wyłącznie tzw. spraw frankowych. Do XXVIII Wydziału Cywilnego kierowane są wszystkie nowe pozwy frankowe tj. sprawy które wpłyną do Sądu Okręgowego w Warszawie po dniu 1 kwietnia. Dodatkowo w Wydziale tym rozpoznawane będą toczące się już…

  • Prokurator Generalny przeciwko roszczeniom banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie

    Poniżej stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie jednego z pytań będących przedmiotem posiedzenia składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 11/21 dotyczącej tzw. kredytów frankowych, aktualnie wyznaczonej na dzień 11 maja 2021 r. godz. 10 00. Dotyczy zagadnienia – czy stronom nieważnej umowy przysługuje, ponad żądanie zwrotu świadczeń wzajemnych, również roszczenie o wynagrodzenie z…

  • Sąd Najwyższy rozstrzygnie kontrowersje wokół kredytów frankowych

    Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów walutowych. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Sądu Najwyższego posiedzenie składu pełnej Izby Cywilnej dla rozpoznania wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wyznaczone zostało na dzień 25 marca 2021 r. na godz. 10.00. Chodzi o…

  • Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie kredytów frankowych

    Z informacji dostępnych stronie Sądu Najwyższego wynika, iż na dzień 16 lutego 2021 r. wyznaczona została rozprawa w przedmiocie rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego skierowanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie V Wydział Cywilny postanowieniem z dnia 11 grudnia 2019 r. w sprawie V Ca 1552/19. Treść przedstawionego przez Sąd Okręgowy zagadnienia prawnego sprowadza się udzielenia odpowiedzi na…

  • Mapa niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych powiązanych z kursem CHF

    Dla tych wszystkich którzy jeszcze nie podjęli decyzji a rozważają wystąpienie na drogę sądową celem dochodzenia roszczeń z zawartej z bankiem umowy kredytowej powiązanej z kursem waluty obcej CHF Rzecznik Finansowy opracował i udostępnił na swojej stronie www zestawienie klauzul niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów „walutowych”. Każda z zainteresowanych osób może sprawdzić, czy…

  • NIE – przeciwko żądaniom banku zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku nieważności umowy

    Coraz częściej w ramach toczących się postępowań sądowych, jako argument mający na celu zniechęcić konsumentów od dochodzenia roszczeń, zwłaszcza żądania unieważnienia zawartej umowy kredytowej, pełnomocnicy banków podnoszą, iż w przypadku uznania zawartej przez strony umowy za nieważną bank będzie dochodził od kredytobiorcy tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Już kilkukrotnie, na łamach różnych wpisów omawiana…

  • 3 decyzje Prezesa UOKiK wobec Getin Noble Banku

    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack. Pierwsza decyzja – jednostronna zmiana umów o kredyt hipoteczny Prezes UOKiK uznał, że Getin Noble Bank wprowadzał…

  • Santander Bank Polska przegrywa walkę o uchylenie zabezpieczenia udzielonego Rzecznikowi Finansowemu

    Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w dniu 22 października 2020 r. zażalenie Santander Bank Polska na postanowienie z dnia 12 maja 2020 r. Oznacza to, że Santander Bank Polska musi zaniechać stosowania klauzul niedozwolonych odnoszących się do „wakacji kredytowych” potwierdzających zadłużenie kredytobiorcy na czas trwającego procesu. Na postanowienie nie przysługuje zażalenie. Przypomnieć należy, iż Sąd…