• Zawieszenie zajęć dydaktyczno – wychowawczych a prawo do dotacji

    W związku z zaistniałą sytuacją związaną z ogłoszeniem pandemii wirusa CIVID-19 i decyzją Ministra Edukacji Narodowej dotyczącą zawieszenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych pojawia się pytanie o dotacje za okres zawieszenia działalności placówek. Właściciele, zwłaszcza prywatnych placówek, pytają zaniepokojeni, czy mimo zawieszenia funkcjonowania przedszkoli i szkół otrzymają z budżetu jednostek…

  • Sankcja kredytu darmowego przy kredycie konsumenckim – oręż o której warto pamiętać w walce z kredytami frankowymi

    W walce z umowami kredytowymi powiązanymi z kursem waluty obcej CHF, niezależnie od argumentów związanych ze sprzecznością umowy z prawem, zasadami współżycia społecznego, czy też występowaniem w umowie niedozwolonych postanowień umownych w obrocie konsumenckim (tzw. klauzule abuzywne), w przypadku kredytów o stosunkowo niewielkiej wartości nominalnej udzielonego kredytu tj. do 80.000 złotych, przepisy prawa dają jeszcze…

  • Brak rzetelengo poinformowania o ryzyku szansą na wygraną w sporze z bankiem

    Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach i co istotne, sądy coraz częściej sięgają znacznie głębiej niż tylko do kwestii stosowanych przez banki przeliczeń z odwołaniem do tabel kursowych banku. Coraz częściej sądy dostrzegają znacznie istotniejsze wady stosowanych przez bank konstrukcji prawnych, świadczące o sprzeczności oferowanych frankowiczom umów z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa i zasadami współżycia…

  • Brak podstaw do żądania przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przy unieważnieniu umowy

    Potencjalne dalsze roszczenia banków związanie z faktem unieważnienia umowy nie znajdują żądnego oparcia w obowiązujących przepisach prawa i pozostają w sprzeczności z prawem europejskim, w szczególności z dyrektywą 93/13. TSUE przyjmuje, że całość negatywnych skutków, związanych z unieważnieniem umowy realizuje się w postawieniu w stan natychmiastowej wymagalności pozostałej do spłacenia kwoty i nie obejmuje kwestii…

  • Dlaczego warto powierzyć nam prowadzenie sprawy przeciwko bankowi

    Jako Kancelaria od wielu lat zajmujemy się tematyką ochrony praw konsumentów oraz sporami z podmiotami rynku finansowego, zaś od kilku lat prowadzimy w imieniu naszych Klientów spory przeciwko bankom o roszczenia z umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej. Posiadamy w tym zakresie unikatową wiedzę i doświadczenie, które pozwoliły nam na opracowanie autorskiej koncepcji dochodzenia…

  • Sąd Najwyższy zmierzy się z pytaniami w sprawie kredytów frankowych

    Jak pokazują statystyki, ilość spraw wytaczanych przeciwko bankom przez kredytobiorców uwikłanych w kredyty powiązanie z kursem waluty obcej CHF stale rośnie. Oznacza to, iż sądy stają przed koniecznością rozstrzygania wielu różnorodnych zagadnień prawnych, nierzadko niejednolicie rozstrzyganych i budzących poważne wątpliwości, tak w doktrynie i dotychczasowym orzecznictwie sądów. Powyższe powoduje, iż sądy coraz częściej sięgać będą…

  • Idea Bank ma oddać pieniądze poszkodowanym przez GetBack

    W dniu 3 lutego 2020 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kolejną decyzję stwierdzającą fakt stosowania przez Idea Bank przy oferowaniu i sprzedaży obligacji GetBack praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. UOKIK uznał, iż Idea Bank stosował tzw. misselling, czyli oferował konsumentom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do ich potrzeb. Jest to już druga decyzja…

  • Korzyści z wytoczenia sprawy przeciwko bankowi – konkretne symulacje liczbowe

    Klienci często pytają, jakie faktycznie korzyści odniosą z wytoczenia sprawy przeciwko bankowi postanowiliśmy przedstawić kilka konkretnych symulacji liczbowych obrazujących korzyści finansowe wynikające z faktu odfrankowienia umowy. Przypomnijmy, iż odfrankowienie oznacza pozbawienie umowy związku z kursem CHF, ze skutkiem od daty zawarcia umowy, z zachowaniem pozostałych pozostałych jej warunków, zwłaszcza w zakresie korzystnego oprocentowania opartego o…

  • Nie tak łatwo o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – wyrok oddalający powództwo banku

    Sąd Okręgowy w Białymstoku I Wydział Cywilny wydał jeden z pierwszych, o ile nie pierwszy wyrok oddalający powództwo banku o wynagrodzenie z korzystanie z kapitału banku. Wyrok ten wydany został w dniu 11 czerwca 2019 r. w sprawie I C 1053/18. Sąd oddalił roszczenie banku skierowane przeciwko byłemu kredytobiorcy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału…

  • TEORIA SALDA CZY TEORIA DWÓCH KONDYKCJI – pytanie z którym zmierzy się Sąd Najwyższy

    Wśród sędziów orzekających w sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej CHF ukształtowały się dwie rozbieżne koncepcje w zakresie obowiązku wzajemnego rozliczenia stron, jako skutku uznania umowy kredytowej za nieważną. Mowa oczywiście o tzw. teorii salda oraz teorii dwóch kondykcji. Stwierdzenie przez sąd nieważności umowy niweczy wszelkie skutki związane z jej zawarciem i prowadzi do…