• Dziedziczenie przez małżonka w przypadku separacji

    Na wstępie należy rozróżnić dwa „rodzaje” separacji – tj. separację faktyczną i separację prawną. Separacją faktyczną określa się prywatną decyzją małżonków o rozstaniu, która nie wywołuje żadnych skutków w sferze prawnej. Separacja prawna jest już natomiast czynnością wywołującą określone, dość daleko idące skutki prawne, o której orzeka Sąd na wniosek jednego z małżonków w sytuacji…

  • Jak uniknąć uznania spadkobiercy za niegodnego

    Kodeks cywilny przewiduje możliwość uniknięcia spadkobiercy uznania za niegodnego. Bowiem zgodnie z art. 930 § 1 spadkobiercy nie można uznać za niegodnego, jeżeli spadkodawca mu wybaczył. W doktrynie wskazuję się, iż przebaczenie jest „aktem o charakterze uczuciowym polegającym na puszczeniu w niepamięć doznanej krzywdy i odczutej urazy” (tak m.in. J. Gwiazdomorski, M. Pazdan, K. Pietrzykowski).…

  • Przedterminowa spłata kredytu konsumenckiego

    Na stronie Rzecznika Finansowego opublikowane zostało stanowisko Rzecznika w kwestii przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Chodzi o art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, który stanowi, iż w przypadku spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby…

  • Głos prof. Ewy Łętowskiej w kwestii rozliczenia nieważnej umowy kredytowej

    W ocenie Pani Profesor: upadek umowy kredytowej z uwagi na abuzywne klauzule walutowe prowadzi do rozliczeń między stronami na zasadzie przepisów o nienależnym świadczeniu, rozliczenie stron odbywa się w oparciu o dwie kondykcje wzajemne tj. o zwrot kredytu i zwrot sumy dokonanych spłat, brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych po stronie banku do żądania od kredytobiorcy…

  • Aneksy do umów kredytu hipotecznego oferowane przez Getin Bank S.A. DomBank Hipoteczny Oddział w Łodzi tylko pozornie korzystne dla klientów banku

    O aneksach oferowanych Getin Bank S.A. DomBank Hipoteczny Oddział w Łodzi (obecnie Getin Noble Bank) pisaliśmy już wiele. Getin Bank, po pozorem obniżenia zobowiązań obciążających kredytobiorcę – celem aneksu było bowiem wprowadzenie, jako podstawy rozliczeń stron, w miejsce kursu waluty wynikającej z obowiązującej w banku tabeli kursów walut obcych kursu średniego NBP, obciążał kredytobiorców olbrzymią…

  • Prejudykat w postaci wpisu klauzuli do rejestru niedozwolonych klauzul umownych

    Te banki, tj. Bank Millennium, mBank i Bank BPH mają wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone stosowane we wzorach umów klauzule dotyczące zasad ustalenia kursów walut obcych. Kredytobiorcy tych banków, zwłaszcza ci, którzy mają w treści swych umów zapisy tożsame do klauzul wpisanych do rejestru mają solidne podstawy do dochodzenia roszczeń od…

  • Jak dochodzić uznania spadkobiercy za niegodnego?

    Z żądaniem o uznanie spadkobiercy za niegodnego może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny, w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem trzech lat od otwarcia spadku (art. 929 kc). Jest to roszczenie procesowe, w którym wnioskodawca musi zawrzeć: żądanie o uznaniu spadkobiercy…

  • Kiedy spadkobierca może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia

    Instytucja niegodności dziedziczenia służy wyłączeniu konkretnego spadkobiercy zarówno z dziedziczenia testamentowego jak i ustawowego, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Wyłączenie poza „zwykłym spadkobraniem” dotyczyć będzie także prawa do zachowku i zapisów zwykłych oraz windykacyjnych. Wedle art. 928 kc spadkobierca może być uznany na niegodnego, jeżeli: § 1 dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy,

  • Nieważność umowy kredytu w PLN z oprocentowaniem opartym o LIBOR – wg sędziego Gołaszewskiego

    Poniżej przedstawiamy fragment z uzasadnienia orzeczenia wydanego przez SSR (del) Kamila Gołaszewskiego w prowadzonej przez Kancelarię sprawie, dotyczący braku możliwości utrzymania umowy kredytowej w mocy po wyeliminowaniu z niej postanowień dotyczących indeksacji. W ocenie Sądu, istnienie umowy kredytu złotówkowego z oprocentowaniem opartym w wskaźnik referencyjny Libor jest sprzeczne z Rozporządzeniem BMR, co przesądza o nieważności…

  • Poszkodowany może domagać się odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskiej

    W dniu 22 lipca br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 31/19, podjął uchwałę następującej treści: Poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się na podstawie art. 444 § 1 k.c. odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim…