Z przyjemnością informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, postanowieniem z dnia 24 października 2023 r. udzielił zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy zawartej przez Klienta Kancelarii do Bankiem BPH, wstrzymując obowiązek spłaty rat kredytu – do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Postanowienie zapadło w sprawie toczącej się pod sygn. akt: XXVIII C 13445/23
Kredytobiorco sprawdź, czy w Twojej umowie znajduje się następująca klauzula: Jeżeli powyższy zapis znajduje się w treści zawartej przez Ciebie umowy, to warto poważnie rozważyć skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego celem dochodzenia od banku roszczeń związanych z umową. Ww. zapis daje podstawę do dochodzenia uznania umowy za nieważną lub wyeliminowania z jej treści, ze…
Kluczową kwestią dotyczącą możliwości korzystania przez banki w tzw. sporach frankowych z zarzutu prawa zatrzymania jest zagadnienie wzajemnego charakteru umowy kredytu. O prawie zatrzymania, a także o argumentach przemawiających za brakiem możliwości uwzględniania tego zarzutu przez sądy, pisaliśmy już wcześniej (http://zwlegal.pl/prawo-zatrzymania-w-procesach-frankowych/). Wskazaliśmy również, że przed Sądem Najwyższym toczą się aktualnie postępowania, które mogą wiele wyjaśnić…
Dnia 19 października 2023 r. Sąd Najwyższy (III CZP 12/23) ogłosił ważną dla frankowiczów uchwałę rozstrzygając, iż w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Uchwała ta ma ogromne znaczenie w sytuacjach, gdy nie jest możliwe, z różnych przyczyn życiowych, skierowanie powództwa do sądu przez…
Wydawało się, że wydanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej bardzo korzystnego wyroku dla frankowiczów w sprawie C-520/21 skutecznie zamknęło drogę bankom do dochodzenia od kredytobiorców jakichkolwiek innych kwot poza nominalną kwotą wypłaconego kapitału kredytu. Okazuje się jednak, że o ile w przypadku braku możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału wszelkie wątpliwości zostały dostatecznie wyjaśnione,…
Z przyjemnością informujemy, że – na skutek zażalenia na postanowienie Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. akt: I C 2001/20 – Sąd Apelacyjny w Warszawie, V Wydział Cywilny postanowieniem z dnia 12 października 2023 r. zmienił zaskarżone postanowienie oraz udzielił Klientom Kancelarii zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu…
Mimo, iż dorobek orzeczniczy sądów w sprawach dotyczących kredytów złotowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR nie jest jeszcze duży, w każdym zaś razie w żadnej mierze nie może dorównywać dorobkowi orzeczniczemu w sprawach kredytów tzw. frankowych, to warto pamiętać o tym, iż mamy już kilka wyroków wydanych w ramach tzw. abstrakcyjnej kontroli abuzywności dotyczących właśnie…
21 września 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejny korzystny dla frankowiczów wyrok. Zadane zostały 3 pytania, w związku, z którymi została rozstrzygnięta kwestia, czy przedsiębiorca ma pełen obowiązek informacyjny również wobec konsumenta, który posiada specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie, a także rozwiane zostały wątpliwości na temat tożsamych postanowień niedozwolonych. Trybunał po raz kolejny…
W styczniu 2022 r. informowaliśmy Państwo o ustaleniu przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, XVIII Wydział Cywilny, nieważności umowy kredytu zawartej przez Klientów Kancelarii z GE Money Bankiem. Dziś z przyjemnością informujemy, że wyrokiem z dnia 12 października 2023 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu, I Wydział Cywilny i Własności Intelektualnej, na skutek apelacji Banku BPH od…
Już nie tylko kredytobiorcy frankowi, ale i kredytobiorcy złotówkowi – strony umów kredytów złotowych z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik referencyjny WIBOR coraz częściej, na drodze sądowej, podejmują działania mające na celu dochodzenie określonych roszczeń względem banków. Nie tylko bowiem umowy kredytów powiązanych z kursem waluty obcej (CHF, USD, EURO) są niezgodnie z prawem i…