Mimo, iż dorobek orzeczniczy sądów w sprawach dotyczących kredytów złotowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR nie jest jeszcze duży, w każdym zaś razie w żadnej mierze nie może dorównywać dorobkowi orzeczniczemu w sprawach kredytów tzw. frankowych, to warto pamiętać o tym, iż mamy już kilka wyroków wydanych w ramach tzw. abstrakcyjnej kontroli abuzywności dotyczących właśnie postanowień umownych odnoszących się do zmiennego oprocentowania opartego o wskaźnik WIBOR, uznających dane konkretne klauzule za niedozwolone postanowienia umowne w obrocie konsumenckim.
Mając na uwadze fakt związania Sądu orzekającego w indywidualnej sprawie z udziałem konsumentów wpisem do rejestru niedozwolonych klauzul umownych, co potwierdził TSUE w orzeczeniu wydanym w dniu 21 września 2023 r. w sprawie C – 139/22, zapisy umowne o treści tożsamej, jak wpisane do rejestru z góry winny zostać uznane przez Sąd za nieuczciwy warunek umowny.
I tak:
1) Klauzula stosowna przez dawny BRE Bank S.A.
„Stopa procentowa kredytu może ulegać zmianom w okresie trwania umowy w przypadku zmiany co najmniej jednego z następujących parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego:
a) oprocentowania lokat międzybankowych (WIBID/WIBOR),
b) rentowności bonów skarbowych, obligacji Skarbu Państwa,
c) zmiany stop procentowych NBP oraz w zakresie wynikającym ze zmian tych parametrów”
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 22 października 2009 r. (sygn. akt AmC 349/09) i wpis do rejestru klauzul niedozwolonych pod numerem 4704
2) Klauzula stosowna przez Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku
„Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej obowiązującej w okresach, za które naliczane są odsetki. Oprocentowanie kredytu w dniu zawarcia umowy wynosi 5,99 proc. w stosunku rocznym. Wysokość ustalonego oprocentowania może ulec zmianie w przypadku zmiany o co najmniej 0,25 pkt proc. jednego z niżej wymienionych czynników:
1. stawek WIBOR,
2. stopy procentowej bonów skarbowych 52-tygodniowych,
3. stopy redyskonta weksli NBP,
4. stopy procentowej kredytu lombardowego NBP,
5. wysokości stopy rezerw obowiązkowych.
Zmiana wysokości oprocentowania następuje z dniem wejścia w życie w bankach Uchwały Zarządu Banku zmieniającej wysokość stopy procentowej”.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 października 2010 r. (VI Wydział Cywilny – sygn. akt VI ACa 775/10) Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2011 r. (Izba Cywilna – sygn. akt ICSK 310/11) o odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej i wpis do rejestru klauzul niedozwolonych pod numerem 3016
3) Klauzula stosowana przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. F. Stefczyka z siedzibą w Gdyni
„Z zastrzeżeniem pkt 5 i 7 oprocentowana jest według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez Zarząd SKOK wynoszącej w dniu zawarcia umowy 18.00% w skali roku. Zmiana oprocentowania pożyczki może nastąpić w przypadku zmiany:
– wysokości stóp procentowych przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo Kredytowa (lit. b), stawek WIBOR (lit. d),
– wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanej przez Prezesa GUS (lit. e)”.
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 23 maja 2013 r. (sygn. akt XVII AmC 761/13) i wpis do rejestru klauzul niedozwolonych pod numerem 5250.
Autor: Aneta Zaleska – radca prawny