We wzorach umów stosowanych od ok. 2009 r. Deutsche Bank wprowadził nowe, bardziej szczegółowe zapisy dotyczące sposobu ustalania kursu służącego do przeliczeń należności wynikających z umowy, z odwołaniem do średniego kursu stosowanego na rynku FOREX.
Do niedawna wydawało się, iż umowy zawierające tego typu zapisy są znacznie trudniejsze w dowodzeniu ustalenia ich nieważności.
Wyrokiem z dnia 27 lutego 2023 r. wydanym w sprawie VII AGa 607/21, Sąd Apelacyjny w Warszawie VII Wydział Gospodarczy i Własności Intelektualnej uznał jednak za niedozwolone i zakazał wykorzystywania w obrocie z konsumentami postanowień wzorca umowy stosowanego przez Deutsche Bank o treści: ,,Kursy wymiany walut w Tabeli Kursów ustalane są przez Bank w każdym Dniu Roboczym w oparciu o średni kurs z rynku walutowego (F.), ustalany najpóźniej do godziny 9.30 czasu obowiązującego w P. („Kurs Bazowy”). Kurs kupna ustalany jest w oparciu o wzór: Kurs Kupna = 2*Kurs Bazowy/(2+Spread Walutowy wyrażony w procentach), a kurs sprzedaży w oparciu o wzór: Kurs Sprzedaży = Kurs Bazowy + (Spread Walutowy wyrażony w procentach*Kurs Kupna)/2. Wartość Spreadu Walutowego wyrażonego w procentach na dzień zawarcia Umowy wynosi dla waluty CHF: […], Euro: […], USD: […], GBP: […] i może ona ulec zmianie w drodze jednostronnego oświadczenia Banku na zasadach określonych w punkcie 5.4 poniżej. Spread Walutowy wyrażony w procentach jest równy stosunkowi spreadu walutowego wyrażonego kwotowo, stanowiącego różnicę pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna waluty obcej określanych w Tabeli Kursów („Spread Walutowy”) do kursu kupna’’; tym samym, w omawianym zakresie, utrzymał w mocy decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 31 grudnia 2018 r., DOZIK-9/2018.
Postanowieniem z dnia 27 czerwca 2024 r. o sygnaturze II NSK 111/23 Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej banku.
W świetle powyższego nie powinno budzić wątpliwości, iż także w przypadku umów zawierających ww. klauzulę, dochodzenie ustalenia ich nieważności jest jak najbardziej możliwe.