Do rejestru niedozwolonych klauzul umownych prowadzonego przez Prezesa UOKiK w dniu 12 czerwca 2015 r., pod numerem 6068 wpisana została nowa klauzula dotycząca tzw. ubezpieczeniem niskiego wkładu.
Chodzi o klauzulę stosowaną przez BRE Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (aktualnie: mBank S.A. z siedzią w Warszawie) w umowach kredytów walutowych.
Treść wpisanej do rejestru klauzuli brzmi następująco:
„Jeżeli z upływem pełnych 36 miesięcy okresu ubezpieczenia nie nastąpi całkowita spłata zadłużenia objętego ubezpieczeniem ani inne zdarzenie kończące okres ubezpieczenia, ubezpieczenie podlega automatycznej kontynuacji, przy czym łączny okres ubezpieczenia nie może przekroczyć 108 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nastąpiła wypłata Kredytu. Kredytobiorca upoważnia mBank do pobrania środków tytułem zwrotu kosztów ubezpieczenia w wysokości 3,50% różnicy pomiędzy wymaganym wkładem własnym Kredytobiorcy, a wkładem wniesionym faktycznie, tj. […] oraz zwrotu kosztów z tytułu kontynuacji przedmiotowego ubezpieczenia z rachunku wskazanego w par. 6 bez odrębnej dyspozycji”
Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrokiem z dnia 24 sierpnia 2012 r. (sygn. akt XVII AmC 2600/11), utrzymanym następnie w mocy wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie VI Wydział Cywilny wyrokiem z dnia 20 listopada 2013 r. (sygn. akt 1521/12) uznał, iż ww. postanowienie stanowi tzw. klauzulę abuzywną tj. niedozwolone postanowienie umowne w obrocie konsumenckim i zakazał jego stosowania.
Wszelkie kwoty pobrane tytułem ubezpieczenia niskiego wkładu na podstawie ww. klauzuli lub klauzuli o zbliżonej treści, należy uznać na pobranie niezgodnie z prawem. Daje to Klientom możliwości domagania się do banku zwrotu bezprawie pobranych kwot.