W mediach od dłuższego czasu głośno jest o frankowiczach – konsumentach wygrywających spory z bankami i w konsekwencji doprowadzających do unieważnienia zawartych umów kredytowych.
Przypomnieć w tym miejscu należy, iż w wyniku uznania umowy za nieważną kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu na rzecz banku jedynie kwoty odpowiadającej kwocie udzielonego i wypłaconego na jego rzecz kredytu, bez żadnych dodatkowych kosztów i opłat, co w praktyce oznacza dla konsumenta, iż uzyskuje on kredyt darmowy.
Wydaje się, iż lina orzecznicza sądów jest już mocno ukształtowania w tym przedmiocie, zaś wyroki potwierdzające wadliwość stosowanych przez bank konstrukcji prawnych zapadają w sądach niemal każdego dnia.

Niewielu przedsiębiorców ma jednak świadomość, iż kwestia wadliwości umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej (CHF/EURO/USD) dotyczy nie tylko konsumentów. O unieważnienie zawartych umów mogą starać się również przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych, czy spółki prawa handlowego), który zaciągnęli tego typu zobowiązania na cele związanie z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. kredyty hipoteczne, inwestycyjne, konsolidacyjne). Argumenty przemawiające za unieważnieniem umów zawartych z udziałem konsumentów w równym stopniu odnoszą się również do przedsiębiorców. Unieważnienia umowy można bowiem dochodzić nie tylko z powołaniem na przepisy dotyczące abuzywności klauzul umownych, która to możliwość przewidziana została prawem wyłącznie dla konsumentów.

W wydziałach gospodarczych sądów toczy się wiele spraw zainicjowanych przez przedsiębiorców, zaś zapadające korzystne dla przedsiębiorców wyroki potwierdzają słuszność podnoszonej argumentacji.

Jako Kancelaria specjalizujemy się w sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej.
Osoby zainteresowanie analizą zawartej umowy zapraszamy do kontaktu.