Wydawać by się mogło, że orzecznictwo w sprawach frankowych jest już w znacznym stopniu ukształtowane. Wyjątkiem są jednak kwestie związane z zarzutem przedawnienia roszczenia Banku. W 2025 r. to zagadnienie zostanie poruszone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej aż trzech sprawach, które zostały uruchomione wskutek skierowania pytań prejudycjalnych przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

I tak:

W sprawie C-699/24 Trybunał odpowie na pytanie, czy bank może wystąpić z roszczeniem o zwrot kwoty kapitału wypłaconego z tytułu wykonania umowy pożyczki jeszcze zanim zapadł prawomocny wyrok w sprawie sądowej z powództwa konsumenta, stwierdzający nieważność tej umowy, oraz, czy może zażądać też odsetek za opóźnienie w sytuacji, gdy jeszcze wyrok stwierdzający nieważność umowy nie zapadł.

W sprawie C-752/24 TSUE odpowie na pytanie, czy złożenie przez bank pozwu przeciwko Frankowiczowi jeszcze przed prawomocnym wyrokiem o ustalenie nieważności umowy przerywa bieg przedawnienia roszczeń banku.

W sprawie C-767/24 TSUE odpowie zaś na pytanie, czy złożenie przez konsumenta oświadczenia o potrąceniu jego wierzytelności z wierzytelnością banku o zwrot równowartości kapitału kredytu jest równoznaczne ze zrzeczeniem się przez konsumenta zarzutu przedawnienia powyższej wierzytelności banku.