Zasady tworzenia innych form wychowania przedszkolnego określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania – Dz. U. z 2020 r., poz. 1520.

Zgodnie z tym rozporządzeniem minimalny dzienny wymiar godzin zajęć świadczonego w punkcie lub zespole nauczania, wychowania i opieki wynosi 3 godziny, a minimalny tygodniowy wymiar godzin tych zajęć zależy od wielkości grupy dzieci i wynosi w grupie liczącej od 3 do 12 dzieci – 12 godzin, w grupie liczącej od 13 do 16 dzieci – 16 godzin, w grupie liczącej od 17 do 20 dzieci – 20 godzin a w grupie liczącej od 21 do 25 dzieci – 25 godzin. Dzienny wymiar godzin zajęć wychowania przedszkolnego w punkcie lub zespole powinien być dostosowany do możliwości dzieci oraz potrzeb rodziców.

Zespół wychowania przedszkolnego to placówka, w której zajęcia mogą być prowadzone w niektóre tylko dni tygodnia, w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.

Punkt wychowania przedszkolnego realizuje zajęcia we wszystkie dni robocze w tygodniu przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący.

Podstawowym kryterium odróżniającym obie formy jest częstotliwość prowadzonych w nich zajęć. Oczywiście wymiar czasu pracy innych form edukacji przedszkolnej – zależnie od lokalnych potrzeb i możliwości – może być wyższy niż określają przepisy.

Źródło:https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zakladanie-i-prowadzenie-placowek-wychowania-przedszkolnego