Już nie tylko kredytobiorcy frankowi, ale i kredytobiorcy złotówkowi – strony umów kredytów złotowych z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik referencyjny WIBOR coraz częściej, na drodze sądowej, podejmują działania mające na celu dochodzenie określonych roszczeń względem banków. Nie tylko bowiem umowy kredytów powiązanych z kursem waluty obcej (CHF, USD, EURO) są niezgodnie z prawem i kredytobiorcy, strony takich umów, mogą dochodzić przed Sądem określonych roszczeń, w tym w szczególności ustalenia nieważności zawartych umów.

Pojawia się jednak pytanie, o co można walczyć i co można osiągnąć podważając zgodność z prawem zawartej umowy kredytu złotowego z oprocentowaniem opartym o wskaźnik referencyjny WIBOR.

Jednym z najczęściej podnoszonych w sprawach kredytów złotowych argumentów jest brak transparentności, obiektywizmu i rzetelności w ustalaniu wysokości wskaźnika referencyjnego WIBOR. Dodatkowym argumentem przemawiającym za niezgodnością z prawem oferowanych przez banki umów jest, podobnie jak w przypadku kredytów powiązanych z kursem waluty obcej (CHF, EURO, USD), brak rzetelnego poinformowania kredytobiorcy o ryzyku związanym z zawarciem umowy, w tym w szczególności o ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową, a tym samym o ryzyku związanym ze wzrostem realnego obciążenia związanego z kredytem.

Skutki pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy mogą być dla kredytobiorcy dwojakie:

1) uznanie umowy za nieważną w całości, co oznacza konieczność wzajemnego rozliczenia się stron w zakresie świadczeń uiszczonych na podstawie umowy; kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu na rzecz banku kwoty udzielonego i wypłaconego kredytu, zaś bank do zwrotu na rzecz kredytobiorcy sumy wszystkich dokonanych na podstawie umowy wpłat;

2) uznanie za niezgodny z prawem zapisu umowy dotyczącego oprocentowania kredytu w zakresie w jakim dotyczy odwołania do wskaźnika WIBOR, co w konsekwencji sprowadza się do usunięcia tego wskaźnika z umowy i oprocentowania umowy wyłącznie w oparciu o przewidzianą w umowie marżę.

Jako Kancelaria specjalizujemy się w prawie bankowym i w imieniu Klientów podejmujemy się reprezentowania kredytobiorców również w sprawach dotyczących roszczeń związanych z umowami kredytowymi złotowymi z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik referencyjny WIBOR.

Autor: Aneta Zaleska – radca prawny