Od wielu lat Kancelaria angażuje się w sprawy przeciwko bankom i z sukcesami pomaga w dochodzeniu roszczeń związanych z umowami kredytowymi. Oprócz spraw związanych z kredytami powiązanymi z kursem waluty obcej – CHF, EURO, USD Kancelaria angażuje się również w sprawy dotyczące kredytów złotowych z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik referencyjny WIBOR.

W przypadku umów kredytów złotowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR argumentacja prawna koncentruje się przede wszystkim na dwóch aspektach: wskaźnik WIBOR i brak obiektywizmu w ustalaniu jego wysokości oraz brak rzetelnego poinformowania o ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową.

Skutki pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy mogą być dla kredytobiorcy dwojakie:

  • uznanie umowy za nieważną w całości, co oznacza konieczność wzajemnego rozliczenia się stron w zakresie świadczeń uiszczonych na podstawie umowy; kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu na rzecz banku kwoty udzielonego i wypłaconego kredytu, zaś bank do zwrotu na rzecz kredytobiorcy sumy wszystkich dokonanych na podstawie umowy wpłat; ewentualnie
  • uznanie za niezgodny z prawem, jako klauzula abuzwywna, zapisu umowy dotyczącego oprocentowania kredytu w zakresie w jakim dotyczy wskaźnika WIBOR, co w konsekwencji sprowadza się do usunięcia tego wskaźnika z umowy i oprocentowania umowy wyłącznie w oparciu o przewidzianą w umowie marżę.

Świadczona przez Kancelarię pomoc prawna ma charakter kompleksowy.

Na początek oferujemy bezpłatną analizę zawartej umowy kredytowej.

Następnie, na podstawie przedstawionych przez Klienta informacji i wyjaśnień przygotowujemy strategię procesową i podejmujemy wszelkie niezbędne działania w sprawie, także na etapie przedsądowym. We własnym zakresie, bazując na eksperckiej wiedzy, dokonujemy wszelkich niezbędnych na potrzeby sądowe wyliczeń, w tym w szczególności bazując na historii spłaty kredytu wyliczamy, jak powinna kształtować się wysokość należnych na rzecz banku rat w sytuacji usunięcia z umowy wskaźnika referencyjnego WIBOR i oprocentowania umowy wyłącznie w oparciu o wynikającą z umowy marżę i tym samym, jak kształtuje się wysokość nienależnie pobranych przez bank kwot.

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie.

Mecenas Aneta Zaleska posiada ekspercką wiedzę w zakresie bankowości. Jest biegłą sądową przy Sądzie Okręgowym w Krakowie z dziedziny bankowości – specjalizacja: bankowość uniwersalna, kredyty, w tym kredyty powiązanie z kursem waluty obcej. Jest również autorką wielu publikacji dotyczących tematyki umów kredytowych.