• Zabezpieczenie środków finansowych na rzecz pełnoletnich dzieci w trakcie postępowania rozwodowego

    W ramach toczących się postępowań o rozwód często pojawią się problem związany z zapewnieniem środków finansowych niezbędnych dla utrzymania i wychowania pełnoletniego dziecka stron, które jeszcze nie uzyskało w pełni samodzielności finansowej. Uchwałą z dnia 28 listopada 2012 r. Sąd Najwyższy (III CZP 77/12) wskazał, iż w sprawie o rozwód sąd może na wniosek jednego…

  • Spread walutowy – dodatkowym ukrytym kosztem kredytu

    Z kredytem kredytem walutowym nieodzownie związanie jest podjęcie „spreadu walutowego”. W przypadku kredytu indeksowanego do waluty obcej, bank wypłacając klientowi kwotę kredytu w PLN musi przeliczyć ustaloną w umowie kwotę kredytu w walucie obcej na walutę PLN. Nie może stosować, jako przelicznika kursu średniego NBP, gdyż co do zasady po takim kursie nie nabędzie waluty…

  • Aneks do polisolokaty – nie zamyka drogi do domagania się zwrotu pobranej opłaty likwidacyjnej

    Kancelaria jako jedna z pierwszych, skutecznie podjęła się pomocy prawnej i dochodzenia zwrotu kwot pobranych przez towarzystwa ubezpieczeniowe od konsumentów, który podpisali aneksy do umów ubezpieczenia, zaproponowane w wykonaniu decyzji wydanych przez Prezesa UOKIK. Mimo ferowanych poglądów, iż podpisanie aneksu do umowy ubezpieczenia uchyliło niezgodność z prawem dotychczasowych postanowień umownych, nie zgadzaliśmy się z takim…

  • Bliskim poszkodowanego będzie łatwiej o zadośćuczynienie

    Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu – to sentencja uchwały Sądu Najwyższego wydanej na wniosek Rzecznika Finansowego (III CZP 36/17). Takie samo stanowisko Sąd przedstawił w dwóch pozostałych uchwałach dotyczących tego samego problemu (III CZP 69/17 i III CZP 60/17).…

  • Bonus (dodatkowa alokacja)

    W toku procesów wytaczanych przez konsumentów o zwrot kwot pobranych w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umów ubezpieczenia na życie z ufk (tzw. polisolokaty) towarzystwa ubezpieczeniowe często broną się zarzutem nadużycia prawa podmiotowego przez powoda w zakresie żądania zwrotu kwoty tzw. bonusu (dodatkowej alokacji). W tym zakresie żądają odjęcia kwoty bonusu od kwoty dochodzonej przez powoda…

  • Aneksy do umów kredytu hipotecznego oferowane przez Getin Noble Bank S.A. tylko pozornie korzystnie dla klientów banku

    W 2006 r. Getin Noble Bank S.A. (ówcześnie – Getin Bank S.A. DomBank Hipoteczny Oddział w Łodzi) oferował klientom aneksowanie umów kredytu hipotecznego indeksowanych do waluty obcej – CHF. Najważniejsza zmiana, oferowania na podstawie przedmiotowych aneksów, dotyczyła zmiany sposobu ustalenia wysokości zobowiązania kredytobiorcy w zakresie spłaty rat kapitałowo – odsetkowych, poprzez jej odniesienie do kursu…

  • Dochodzenie roszczeń z polisolokat po aneksie obniżającym wysokość pobieranych opłat

    Kancelaria w ostatnim czasie odniosła wiele sukcesów w dochodzeniu roszczeń z polisolokat, w sytuacji podpisania przez konsumenta aneksu do umowy ubezpieczenia zaoferowanego przez towarzystwo w wykonaniu decyzji wydanych przez Prezesa UOKIK. Mimo podpisania aneksów do umów ubezpieczenia, modyfikujących dotychczasowe konsekwencje finansowe związanie z wcześniejszym rozwiązaniem umowy tj. obniżających wysokość pobieranych opłat, Klienci Kancelarii odzyskali całość…

  • Polisolokaty po aneksie – skuteczne dochodzenie roszczeń

    Wydawało się, iż klienci towarzystw ubezpieczeniowych, którzy podpisali aneksy do umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (tzw. polisolokaty) obniżające wysokość opłat pobieranych w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umów muszą pogodzić się z faktem pobrania przez towarzystwo, w przypadku rozwiązania umowy przed upływem umówionego okresu, części zgromadzonych środków tj. w wysokości wynikającej z zaakceptowanego…

  • Sąd Apelacyjny uznał za niedozwolone postanowienia we wzorcu umowy mBank S.A

    13 grudnia 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w przeważającej części oddalił apelację mBank S.A. od wyroku Sądu I instancji (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, SOKiK) i uznał za niedozwolone postanowienia wzorca umowy stosowanego przez Bank. Powodowie wnieśli powództwo o uznanie za niedozwolone postanowień, znajdujących się w Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób…

  • Getin Noble Bank stosował nieuczciwe praktyki rynkowe sprzedając polisolokaty – wyrok Sądu Apelacyjnego

    23 stycznia Sąd Apelacyjny wydał wyrok, w którym oddalił odwołanie Getin Noble Banku (GNB) od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W 2013 r. prezes UOKiK stwierdził, że doradcy banku wprowadzali klientów w błąd, oferując ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Eksponowali informacje o korzyściach kosztem ryzyka. Pracownicy GNB i placówek współpracujących prowadzili z…