Sąd Najwyższy w dniu 6 października 2017 r. rozstrzygnął ważną dla osób poszkodowanych sprawę dotyczącą terminów przedawnienia roszczeń o odszkodowanie. Orzeczenie to zapadło w sprawie o sygn. akt V CSK 685/16. Sąd Najwyższy, dokonując wykładni przepisu art. 819 § 4 kodeksu cywilnego uznał, że bieg przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody przerywa się także w przypadku,…
Na mocy ustawy z dnia 13 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 731) wprowadzono do polskiego porządku prawnego nową instytucję prawa odszkodowawczego. A mianowicie do art. 446 kc normującego kwestie roszczeń, jakie przysługują względem osoby zobowiązanej do naprawienia szkody w sytuacji, gdy na…
Art. 829 § 2 kc stanowi, iż w umowie ubezpieczenia na życie zawartej na cudzy rachunek, odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się nie wcześniej niż następnego dnia po tym, gdy ubezpieczony oświadczył stronie wskazanej w umowie, że chce skorzystać z zastrzeżenia na jego rzecz ochrony ubezpieczeniowej. Oświadczenie powinno obejmować także wysokość sumy ubezpieczenia. Zmiana umowy na niekorzyść…
W dniu 29 grudnia 2017 r. Prezes UOKIK wydał decyzję, w której uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów działanie Banku Millennium, polegające na przekazywaniu klientom banku nieprawdziwych informacji o skutkach wpisu stosowanych przez bank klauzul umownych do rejestru postanowień niedozwolonych. Przypomnijmy, iż do rejestru niedozwolonych klauzul umownych prowadzonego przez Prezesa UOKIK, pod numerami 3178…
W dniu 7 grudnia 2017 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok (XVII AmA 7/15) w sprawie odwołania Idea Bank od decyzji Prezesa UOKIK z października 2014 r. nakładającej na bank karę finansową za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. UOKiK stwierdził, że spółka wprowadzała konsumentów w błąd, sposobem w jaki prezentowała możliwość przystąpienia…
Monitoring jest obecnie powszechnie przyjętą formą zapewnienia bezpieczeństwa na wielu osiedlach i w społeczeństwie jest zwyczajowa zgoda na jego stosowanie. Kwestia jego montażu wciąż jednak wzbudza wiele kontrowersji. Często pojawia się bowiem pytanie o możliwość, a tym samym zgodność z prawem zainstalowania na terenie nieruchomości wspólnej kamer rejestrujących obraz i dźwięk, zwłaszcza w kontekście zagrożenia…
Sąd Najwyższy w dniu 6 października br. rozstrzygnął ważną dla osób poszkodowanych sprawę dotyczącą terminów przedawnienia roszczeń o odszkodowanie (sygn. akt V CSK 685/16). W sprawie przeciwko firmie ubezpieczeniowej o zasądzenie zadośćuczynienia Sąd Najwyższy, dokonując wykładni przepisu art. 819 § 4 kodeksu cywilnego uznał, że bieg przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody przerywa się także w…
Umowy kredytu denominowanego nie musiały zawierać klauzuli wprowadzającej tzw. spread walutowy. Niestety rynek został zdominowany przez umowy zawierające tego rodzaju postanowienia. Kilka miesięcy temu eksperci Rzecznika Finansowego zidentyfikowali umowę kredytu waloryzowanego z 2001 r. przygotowaną przez jeden z liczących się na rynku banków, której zapisy przewidywały stosowanie jednolitego i obiektywnego kursu dla przeliczania kredytu i…
Prezes UOKiK wszczął postępowania przeciwko bankom BPH, PKO BP i Pekao. Wątpliwości Prezesa UOKiK budzą niejasne zasady ustalania kursów walut, w związku z czym UOKiK rozważa możliwość uznania za niedozwolone klauzul zawartych we wzorcach umów, aneksach do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych. To kolejne postępowania dotyczące spreadów czyli różnicy między ceną…
Problematyka prawna związana z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności uregulowana została w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Do tej pory kwestia przekształcenia nie była szczególnie popularna wśród wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W ostatnich miesiącach temat ten na nowo zyskał jednak na popularności z…