• Prezes UOKIK po raz koleny prezentuje stanowisko zawierające istotny pogląd dla sprawy

    Prezes UOKIK wydał kolejny istotny pogląd w sprawie dotyczącej roszczeń konsumentów. Podobnie, jak w przypadku poprzednio wydanych poglądów, także i w tym przypadku chodzi o roszczenia klientów banku w związku z kredytem CHF. Sprawa na gruncie której wydany został przedmiotowy pogląd dotyczy klientów mBanku S.A. i zawartego w umowie o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych…

  • Prezes UOKIK wydał kolejny istotny pogląd w sprawie kredytów w CHF

    Prezes UOKIK już po raz drugi zajął stanowisko w kwestii kredytów w CHF. Tym razem skierował on do Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi pismo zawierające istotny pogląd dla toczącej się przed tamtejszym Sądem sprawy z powództwa konsumentów przeciwko mBank S.A. Z przedstawionego przez Prezesa UOKIK stanowiska wynika, iż klauzule stosowane przez mBank w…

  • Ubezpieczenie niskiego wkładu – kolejna klauzula wpisana do rejestru niedozwolonych klauzul umownych

    Do rejestru niedozwolonych klauzul umownych prowadzonego przez Prezesa UOKiK w dniu 12 czerwca 2015 r., pod numerem 6068 wpisana została nowa klauzula dotycząca tzw. ubezpieczeniem niskiego wkładu. Chodzi o klauzulę stosowaną przez BRE Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (aktualnie: mBank S.A. z siedzią w Warszawie) w umowach kredytów walutowych.

  • Prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie tzw. „frankowiczów”

    W dniu 25 sierpnia 2016 r., po raz pierwszy Prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie. Dotyczy on sporu konsumentów posiadających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich z mBankiem. Prezes Urzędu ocenił, że postanowienie umowy określające przesłanki zmiany oprocentowania jest w całości niedozwolone. Więcej na ten temat: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12524

  • Ubezpieczenie niskiego wkładu w umowach kredytowych

    Dla tych wszystkich, którzy zawarli umowy kredytu otworzyła się nowa możliwość dochodzenia roszczeń od banku w związku z tzw. ubezpieczeniem niskiego wkładu. Postanowienie umowne, które zobowiązywało konsumentów, klientów Credit Agricole Bank Polska S.A. (dawniej Lukas Bank), do przystąpienia do tego ubezpieczenia zostało uznane za niedozwolone wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie i wpisane do rejestru klauzul…

  • Wzorcowe klauzule w umowach IT

    Ministerstwo Cyfryzacji opracowało tzw. wzorcowe klauzule w umowach IT. Jest to pierwsza część zapowiadanego przez Ministerstwo Cyfryzacji pakietu wsparcia dla podmiotów sektora publicznego w zakresie tworzenia umów IT. Mogą być wykorzystane w procesie tworzenia umów, zarówno zawieranych w procedurach przetargowych, jak i bez zastosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Klauzule zostały opracowane  celem wykorzystania przez zamawiających…

  • Raport Rzecznika Finansowego w sprawie kredytów hipotecznych

    Po obszernych raportach Rzecznika Finansowego dotyczących umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (I raport opublikowany został w grudniu 2012 r. , zaś II w marcu 2016 r.) przyszedł czas na stanowisko Rzecznika w kwestii kredytów waloryzowanych kursem walut. W czerwcu 2016 r. Rzecznik Finansowy wydał obszerny raport zawierający analizę prawną wybranych postanowień umownych…

  • Kolejne decyzje UOKIK w sprawie kredytów w CHF

    Ujemne odsetki będą pomniejszać raty klientów banków BPH oraz Pekao SA – przedsiębiorcy dobrowolnie zobowiązali się do zmiany praktyk związanych z obliczaniem oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich Postępowanie przeciwko bankowi BPH zostało wszczęte w maju 2015, a przeciwko Pekao SA – w sierpniu ubiegłego roku. Urząd zakwestionował nieuwzględnianie przez banki ujemnego oprocentowania kredytów we frankach…

  • Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

    W dniu 17 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Wejście w życie tej ustawy oznacza lepszą ochronę dla konsumentów, szczególnie na rynku usług finansowych. Celem nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest wzmocnienie pozycji konsumentów poprzez poprawę narzędzi służących ich ochronie. Nowe rozwiązania były szeroko konsultowane ze środowiskami przedsiębiorców,…

  • Kredyt we frankach szwajcarskich – kolejne decyzje UOKiK

    Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska, rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez UOKiK. Na początku ubiegłego roku UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich  i zbadał ich praktyki w tym zakresie. Odpowiedzi banków…